News
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Czwartek 16 maja 2024

Pamięć o bohaterach sprzed lat

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
6 września przy pomniku na Górach Borowskich odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia, które rozegrały się tam w pierwszych dniach września 1939 roku. Odprawiono mszę św., odbył się apel poległych, liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Powiat bełchatowski reprezentował Grzegorz Gryczka, wicestarosta.

6 września przy pomniku na Górach Borowskich odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia, które rozegrały się tam w pierwszych dniach września 1939 roku. Odprawiono Mszę świętą, odbył się apel poległych, liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Powiat Bełchatowski reprezentował Grzegorz Gryczka, wicestarosta. Wręczono również statuetki - rogatywki por. Apoloniusza Zawilskiego, które w tym roku otrzymał m.in. senator Wiesław Dobkowski oraz Orkiestra Dęta z Gomulina.


Borowska Góra to trzy wzniesienia (279 m n.p.m) nazywane Górami Borowskimi, które znajdują się na południowy zachód od Piotrkowa Trybunalskiego i na wschód od Bełchatowa. We wrześniu 1939 roku obszar ten zabezpieczały wybrane jednostki Armii Łódź, aby chronić inne jednostki operacyjne głównej armii. Do obrony tego ważnego punktu strategicznego wyznaczono 2 Pułk Piechoty Legionów pod dowództwem płka Ludwika Czyżewskiego i 301. batalion czołgów. Ludwik Czyżewski znany jest mieszkańcom naszego regionu przede wszystkim jako obrońca Gór Borowskich. To właśnie w tym miejscu, gdzie obecnie znajduje się granica naszego powiatu, w pierwszych dniach II Wojny Światowej toczyły się zacięte walki polskich oddziałów z przeważającymi siłami wojsk niemieckich. Dowodzony przez L. Czyżewskiego pułk piechoty dzielnie i z poświęceniem stawiał czoła zmasowanym atakom hitlerowskich dywizji. Obrona Gór Borowskich bywa nazywana przez historyków Polskimi Termopilami.

Fotorelacja z tego wydarzenia w Galeriach.

Polecamy.

 


Krzysztof Borowski

Rzecznik prasowy

Starostwo Powiatowe w Belchatowie

← Back