News
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 15 maja 2024

Pamięć tp tożsamość

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Wrzesień to szczególny czas dla Polaków, miesiąc wspomnień o tragicznych wydarzeniach II Wojny Światowej. Region bełchatowski pełen jest miejsc związanych z historią tamtego okresu, dlatego 20 września w Klukach odbyły się uroczystości upamiętniające poległych

Wrzesień to szczególny czas dla Polaków, miesiąc wspomnień o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej. Region bełchatowski pełen jest miejsc związanych z historią tamtego okresu, dlatego w wielu miejscach odbywają się uroczystości poświęcone tamtym wydarzeniom. W niedzielę, 20 września, w Klukach odbyły się obchody upamiętniające 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Samorząd powiatowy reprezentował Grzegorz Gryczka, wicestarosta bełchatowski oraz Krzysztof Gajda i Adam Baryła, członkowie Zarządu Powiatu.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji poległych w czasie wojny, która odprawiona została w kościele NMP Królowej Polski w Klukach. Po mszy, uczestnicy udali się na cmentarz wojenny, gdzie odsłonięto nagrobek, w którym pochowano cywilne ofiary zabite w pierwszych dniach wojny. Dotychczas ciała zamordowanych znajdowały się w zbiorowej mogile w Borowinach koło Kluk. Bombardowanie ludności cywilnej pod Klukami miało miejsce 3 września 1939 roku. Zginęło tam kilkadziesiąt osób uciekających z Wielunia, Pątnowa, Załęcza, Kamionki i Popowic. Ofiary pochowano w zbiorowej mogile, która do 2014 roku znajdowała się w lesie. Dlatego władze Kluk i mieszkańcy postanowili odnaleźć rodziny poległych, ekshumować szczątki i przenieść je na cmentarz wojenny.

Odsłonięcia dokonała Elżbieta Radziszewska, wicemarszałek Sejmu RP, Wiesław Dobkowski, senator RP oraz Karol Sikora, wójt gminy Kluki.
Po odsłonięciu nagrobka patriotyczne pieśni oraz wiersze przedstawiła młodzież ze szkoły w Klukach. Okolicznościowe przemówienie wygłosił m.in. Grzegorz Gryczka, wicestarosta bełchatowski.

- Wrzesień jest miesiącem szczególnym dla naszego narodu. Od 76 lat wspominamy w tym czasie jeden z najtragiczniejszych momentów naszej przebogatej historii – wybuch II wojny światowej. Wojny, która wyniszczyła nasz kraj, która spowodowała śmierć milionów naszych obywateli, wojny, która na wiele lat w swojej konsekwencji ulokowała nas w bloku państw komunistycznych. Jest to smutna rocznica, jednak nie można jej rozważać jedynie w kategorii porażki czy klęski. Przecież II wojna światowa obfitowała w wiele wydarzeń, w których nasi żołnierze, nasi obywatele, dali świadectwo męstwu i poświęceniu, trwale zapisując się na kartach historii. Doskonale wiemy przecież, że polski język rozbrzmiewał na wszystkich frontach II wojny światowej, że Polacy walczyli pod wszystkim możliwymi sztandarami, ale zawsze o wolność naszego kraju. Bądźmy dumni z naszych przodków, którzy mimo przeważających sił wroga, dzielnie stawiali mu czoło, często wbrew przewidywaniom niemieckich wojskowych, zaskoczonych niezłomną obroną. Tak na przykład było na Westerplatte, czy pod Górami Borowskimi. Na naszym terenie do dnia dzisiejszego spotkać można liczne ślady tamtych wydarzeń, które są dla nas świadectwem i jednocześnie przestrogą – mówił wicestarosta.

Kwiaty na nagrobku ofiar nalotów złożyli przedstawiciele samorządów, organizacji, szkół i stowarzyszeń lokalnych. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich podkreśliła wagę uroczystości wykonując historyczną prezentację, która przybliżyła uczestnikom realia Polski z września 1939 roku.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć!

 

 


 

Krszysztof Borowski

Rzecznik prasowy

Starostwo Powiatowe w Belchatowie

← Back