News
Czwartek 16 maja 2024

Patriotyczne Grocholice

Po raz kolejny Grocholice były miejscem oddania hołdu bohaterom Września 1939 roku. W 76. rocznicę obrony Gór Borowskich uroczystość zgromadziła władze samorządowe powiatu i gmin, młodzież szkolną, organizacje społeczne i polityczne, delegacje zakładów pracy.

Uroczystość w Grocholicach, upamiętniająca bohaterów Września 1939 roku,  odbyła się w sobotę, 5 września. Najpierw były to chwile zadumy i refleksji w grocholskim kościele, w które wprowadził zebranych montaż słowno-muzyczny. Przygotowali go uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej nr 5 oraz podopieczni Gminnego Centrum Kultury w Zdzieszulicach.  Nabożeństwo w intencji Ojczyzny celebrował ks. Krzysztof Kowalski z Łodzi. Wielokrotnie zaapelował on o wierność polskości i wdzięczność za ojczyznę „Starajmy się i zachowujmy tak, by ci, którzy lata temu zapłacili za wolność najwyższą cenę, byliby teraz z nas dumni. Sami też bądźmy przykładem dla najmłodszych tak, by w przyszłości móc powiedzieć, że byliśmy wierni ojczyźnie i tym wartościom, które świadczą o naszej polskości” - mówił ksiądz celebrans. Wyjątkowym momentem, już po zakończeniu mszy św., było wręczenie wyróżnionym osobom statuetek - rogatywek ppor. Apoloniusza Zawilskiego. Zostały one przyznane m.in. senatorowi Wiesławowi Dobkowskiemu, Łukaszowi Politańskiemu ze stowarzyszenia  Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Piechoty Legionów i OSP Grocholice. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz w Grocholicach. Znajdują się tutaj groby żołnierzy poległych w pierwszych dniach II wojny światowej. Trzy salwy z karabinów oraz apel poległych w wykonaniu członków OSW „Strzelec” , a a następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem  „Wiecznej chwały bohaterom poległym w obronie ojczyzny przed najazdem hitlerowskim 1939 roku” złożyły się na tę część obchodów 76. rocznicy obrony Gór Borowskich. W imienin władz samorządowych powiatu bełchatowskiego hołd poległym żołnierzom oddali Grzegorz Gryczka, wicestarosta i Dariusz Rogut, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie.

Obszerna fotorelacja z tego wydarzenia znajduje się w Galeriach. Zapraszamy.

Zespół ds. Promocji

← Back