News
Czwartek 16 maja 2024

Pieniądze dla szpitala i niepełnosprawnych. Rada Powiatu na "tak"

Blisko sto tysięcy złotych, które PFRON dodatkowo przyznał powiatowi bełchatowskiemu, radni powiatu przeznaczyli na rehabilitację społeczną. Dzięki temu m.in. sześćdziesięciu osobom zostaną dofinansowane turnusy rehabilitacyjne

Jednym z tematów sierpniowej sesji Rady Powiatu w Bełchatowie był podział dodatkowych prawie stu tysięcy złotych, które Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał powiatowi bełchatowskiemu. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które realizuje zadania związane z rehabilitacją osób niepełnosprawnych, zaproponowało ich wykorzystanie na rehabilitację społeczną. W tym zakresie mieszczą się turnusy rehabilitacyjne, likwidacja barier architektonicznych, zakup sprzętu rehabilitacyjnego i funkcjonowanie Warsztatu Terapii Zajęciowej.  Największą sumę (ok. 63 tys. zł) przekazano na dofinansowanie turnusów. Skorzysta z tego 61 osób. Kwota 11 tys. zł wesprze sześciu mieszkańców, którzy chcą kupić specjalistyczne łóżka, oprzyrządowanie do wózków inwalidzkich czy sprzęt do ćwiczeń w domu. Bełchatowski WTZ otrzyma natomiast dodatkowe 24 tys. zł.

Rada Powiatu zdecydowała również o pomocy szpitalowi. 100 tysięcy złotych  lecznica przeznaczy na zakup aparatu usg wraz z oprzyrządowaniem dla oddziału chorób wewnętrznych I.

Zgodnie z ustawą o transporcie zbiorowym kompetencją rady powiatu jest zapewnienie publicznego transportu zbiorowego w powiecie. Wymaga to posiadania planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu. Powiat bełchatowski przygotował ten strategiczny dokument na lata 2015-2025. Dokument określa m.in. prognozy potrzeb przewozowych mieszkańców, preferencje dotyczące wyboru rodzaju środków transportu i zasady organizacji rynku przewozów. Począwszy od stycznia 2017 roku samorząd będzie mieć obowiązek zawarcia umowy z tzw. operatorem, czyli firmą, która będzie realizować przewozy osób na terenie powiatu. Co ważne, ta firma będzie mogła udzielać ulg w kosztach biletów uprawnionym ustawowo pasażerom.

Zespół ds. Promocji

← Back