News
Czwartek 16 maja 2024

PKS bogatszy o pół miliona dzięki decyzji Rady Powiatu

W bełchatowskiej spółce PKS trwa restrukturyzacja, która wymaga dodatkowego zastrzyku pieniędzy. Przedsiębiorstwo zamierza kupić nowe busy. O tym m.in. mówiono na wrześniowej sesji Rady Powiatu w Bełchatowie

Aktualna sytuacja w spółce PKS, której właścicielem jest samorząd powiatu bełchatowskiego, była jednym z tematów wrześniowej sesji Rady Powiatu w Bełchatowie. Przedsiębiorstwo wystąpiło z wnioskiem o zwiększenie jego kapitału zakładowego o 500 tysięcy złotych. Te dodatkowe pieniądze, przekazane za zgodą radnych z budżetu powiatu, zostaną przeznaczone na odnowienie taboru samochodowego spółki, przede wszystkim kupno busów. W krótkiej dyskusji dotyczącej PKS wskazywano, że stawianie na mniejsze, bardziej mobilne i ekonomiczne samochody, jest dobrym kierunkiem. Decyzja o zwiększeniu kapitału zakładowego - z kwoty 2 mln 563 tys. zł na 3 mln 63 tys. zł - zapadła jednogłośnie.

Kolejną sprawą było utworzenie przez nasz powiat oraz inne z regionu łódzkiego Związku Powiatów Województwa Łódzkiego (ZPWŁ). Pomysł na powołanie takiej instytucji wyniknął z przepisów, które nakładają na powiaty obowiązek posiadania informacji o zasobach geodezyjnych i kartograficznych w wersji cyfrowej. Przetworzenie obecnych danych, będących głównie w wersji papierowej, jest bardzo kosztowne. Szacuje się, że może kosztować powiat nawet 15 mln zł. Istnieje możliwość otrzymania tych środków z funduszy europejskich. Mają na to szansę głównie związki powiatów, które wspólnie z Głównym Geodetą Kraju i wojewodą zawrą w tej sprawie porozumienia.

Zgodę na utworzenie ZPWŁ wyraziły już powiaty: brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łódzki wschodni, opoczyński, pabianicki, piotrkowski poddębicki, radomszczański, rawski, tomaszowski, wieruszowski i zgierski.

Radni wyrazili ponadto zgodę na emisję obligacji na kwotę 10 mln zł. Pieniądze pozyskane w ten sposób posłużą na spłatę wcześniejszych kredytów. Obligacje o wartości tysiąca złotych każda, będą emitowane etapami. Powiat ma czas do 2025 roku na ich wykupienie.  Uchwała o wypuszczeniu obligacji została przyjęta 16 głosami „za”, przy 4 wstrzymujących się. Nikt nie był przeciwny.

Zespół ds. Promocji

Starostwo Powiatowe w Belchatowe