News
Czwartek 16 maja 2024

Podziękowaliśmy za plony

Tradycyjnymi obrzędami dożynkowymi, wyróżnieniami dla najlepszych gospodarzy, poczęstunkiem i koncertem gwiazd uczciliśmy 23 sierpnia święto plonów. Dożynki Powiatowe w Łękawie zorganizowały starostwo i gmina Bełchatów

Dożynki rozpoczęło nabożeństwo w łękawskim kościele, które miało charakter ekumeniczny z uwagi na obecność ks. Marka Izdebskiego, biskupa Kościoła Ewangelicko-Reformowanego RP. Udział w mszy wzięli wierni, ale także dwadzieścia grup wieńcowych, reprezentujących sołectwa i gminy. Wieńce, symbolizujące owoce i płody ziemi, zostały poświęcone. Ksiądz Mirosław Simka, proboszcz  parafii w Łękawie, celebrujący mszę, odniósł się w homilii do jednej z najważniejszych wartości w życiu człowieka, jaką jest praca. Zwrócił uwagę na jej duże znaczenie w obecnych czasach, zwłaszcza dlatego, że jest o nią trudno. Praca jest nie tylko źródłem utrzymania, ale także tą wartością, dzięki której człowiek czuje się potrzebny innym, spełnia swoje ambicje i realizuje talenty.

Po nabożeństwie uczestnicy dożynek przemaszerowali przez Łękawę w barwnym i głośnym korowodzie na czele z motocyklistami ze stowarzyszenia „Białe kruki”. Rolnicy, mieszkańcy powiatu, władze samorządowe gmin, województwa i regionów partnerskich z Myślenic, Solecznik, Kętrzyna i Stalowej Woli oraz przedstawiciele firm i instytucji zgromadzili się na placu za Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii. Wśród gości byli m.in. Wiesław Dobkowski, senator RP, Krzysztof Maciejewski, poseł RP, Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego. Rolę gospodarzy dożynek sprawowali Grzegorz Gryczka, wicestarosta i Kamil Ładziak, wójt gminy Bełchatów. Zaszczytną funkcję starostów dożynek pełnili Joanna Boruńska i Jerzy Urbaniak, mieszkańcy Łękawy.

Starostowie przekazali gospodarzom chleb, symbol zakończonych żniw. Poprosili o jego sprawiedliwy podział. W okolicznościowych przemówieniach pojawiał się wątek rolniczego wysiłku wartego najwyższego uznania i podziękowań. Wyróżniającym się rolnikom zostały wręczone statuetki. Otrzymali je: Tadeusz Kuśmierek, Tomasz Zięba, Ryszard Woch, Robert Bara, Stanisław Pietruszka, Edyta Wojtasik, Mariusz Grzegorek, Kazimierz Buczyński, Janina Kamecka, Grzegorz Kamieniak, Marcin Śmiałkowski, Krzysztof Bogusławski, Stanisław Skierski, Dariusz Wróblewski. Odznaką Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa" Ministra Rolnictwa i Rozwoju odznaczono: Andrzeja Bartosa, Marka Bartosa, Lucjana Brzozowskiego, Zbigniewa Kołasińskiego, Beatę Kowalska,  Marka Krajdę, Małgorzatę Olszewską i Edytę Wojtasik.

SPONSOR STRATEGICZNY DOŻYNEK POWIATOWYCH 2015 W ŁĄKAWIE

GiEK S.A.

Oddział KWB Belchatów

Oddział Elektrownia Bełchatów

Wieńce dożynkowe, które delegacje gmin i sołectw przekazali gospodarzom dożynek, były – jak zawsze – piękne, misternie wykonane i oryginalne. Ozdobiły one estradę, na której wystąpiły  lokalne zespoły ludowe, takie jak Kurnosianki czy Promienie Bełchatowa oraz gościnna grupa folklorystyczna Promni. Rytmy taneczne i dyskotekowe zapewnił D-Bomb, a Ania Wyszkoni, jako gwiazda wieczoru, zaśpiewała swoje największe przeboje. Na powiatowych dożynkach nie brakowało atrakcji. Stoiska gmin uginały się od smakołyków, ciast, wędlin i owoców. Każda gmina otrzymała od powiatu 2 500 zł na przygotowanie poczęstunku dla mieszkańców, uczestników dożynek. Na stoiskach wystawców można było kupić po promocyjnych cenach np. miody lub wyroby rękodzielnicze. Na stoisku promocyjnym powiatu bełchatowskiego można było dowiedzieć się o najbliższych akcjach dla mieszkańców, otrzymać mapę ze ścieżkami rowerowymi lub  ciekawy drobiazg z herbem powiatu. Dzieci malowały ilustracje Gryfinka, powiatowej maskotki, która rozdawała słodycze, pozowała do zdjęć i bez końca przytulała.

Powiatowe dożynki w Łękawie przeszły już do historii. Kolejne odbędą się w innej gminie. Bożena Zielińska, wójt gminy Drużbice, odbierając sierp, symbolizujący gospodarza dożynek, zaprosiła mieszkańców powiatu do swojej gminy w przyszłym roku.

Dożynki Powiatowe 2015 w Łękawie

- fotorelacja w Galeriach