News
Niedziela 12 maja 2024

Rajd rowerowy w biało-czerwonych barwach

II Powiatowy Rajd Niepodległości wyruszy 11 listopada szlakiem związanym z historią regionu. Rowerzyści pojadą m.in. do Patoka, gdzie w 1939 roku zestrzelony został polski bombowiec Łoś. Start godz. 12

II Powiatowy Rajd Niepodległości mieć będzie patriotyczny charakter. Rowerzyści odwiedzą miejsca związane z historią regionu, zapalą znicze. Dostaną plakietki z legionowym orzełkiem i pamiątkowe pocztówki przypominające historię poległych lotników z bombowca Łoś. To ostatnia tegoroczna wycieczka z cyklu „Rowerem przez powiat”, którego organizatorem jest bełchatowskie starostwo i Załoga Rowerowa ,,Zgrzyt”.

Trasa rajdu z okazji Święta Niepodległości liczy 42 km. Prowadzić będzie z Bełchatowa przez Rożniatowice i Ostoję, do Patoka, gdzie rowerzyści zatrzymają się przy obelisku ku czci załogi polskiego bombowca Łoś, zestrzelonego przez hitlerowców w 1939 roku. Następnie rowerzyści pojadą na cmentarz parafialny w Drużbicach, na kwaterę Poległych Lotników. Jak mówi Maciek Kuszneruk z Załogi Rowerowej Zgrzyt, w imieniu organizatorów i uczestników zostaną tam złożone kwiaty i zapalone znicze. Potem rajd pojedzie do Teofilowa na tradycyjne ognisko, które odbędzie się nieopodal leśnego jeziorka. Stamtąd trasa rajdu prowadzić będzie przez Anastazów, Ławy i Zawady do Bełchatowa.

Dla wszystkich uczestników organizatorzy mają pamiątkową plakietkę z orzełkiem legionowym, odblaskowe naklejki na rowery z godłem państwowym. Z okazji II Powiatowego Rajdu Niepodległości zostanie wydana okolicznościowa kartka pocztowa, przedstawiająca polski bombowiec PZL37B Łoś. Załoga Rowerowa Zgrzyt przewidziała również specjalną niespodziankę dla pań biorących udział w wycieczce.

Zbiórka odbędzie się 11 listopada pod budynkiem starostwa przy ulicy Pabianickiej. Zmianie ulega jednak godzina startu, z godz. 14, jak było to dotychczas, na godz. 12. Powrót do miasta planowany jest na godz. 18. Organizatorzy proszą uczestników o założenie ubrań z biało-czerwonym akcentem  i zabranie zniczy, które zostaną zapalone na grobie Poległych Lotników.

Zespół ds. Promocji

← Back