News
Środa 15 maja 2024

Rola rodziny w ocenie specjalistów

O problemach rodziny rozmawiano w Bełchatowie podczas konferencji zorganizowanej przez Społeczną Akademiię Nauk pod patronatem starosty bełchatowskiego. Uczestniczyli w niej pedagodzy, psycholodzy, przedstawiciele instytucji, naukowcy zajmujący się zjawiskami społecznymi.

Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski objął patronatem III Ogólnopolską Konferencję Naukową „Współczesna rodzina w Polsce i na świecie”, organizowaną przez Instytut Pedagogiki Społecznej Akademii Nauk. Konferencja odbyła się 17 września w Bełchatowie. Jej celem była prezentacja wyników badań naukowych i wymiana poglądów dotyczących funkcjonowania i przeobrażeń współczesnej rodziny, próba dotarcia do przyczyn i uwarunkowań tych przeobrażeń. W konferencji uczestniczył Grzegorz Gryczka, wicestarosta.

„Współczesna rodzina podlega bardzo szybkim i daleko idącym przeobrażeniom. Przeobrażenia te związane są z tempem oraz kierunkiem przemian społeczno-gospodarczych i kulturowych zachodzących we współczesnym świecie. Rodzina jest narażona na wiele zagrożeń dotyczących jej prawidłowego funkcjonowania, daleko idącym zmianom podlega jej struktura, zmieniają się role jej członków, którzy nie zawsze są w stanie im sprostać. Rodzina jako pierwsze i podstawowe miejsce wychowawcze i socjalizujące dla dziecka pełni ważną rolę społeczną, stąd temat konferencji jest ważny również ze społecznego punktu widzenia. Pojawiające się w rodzinie kryzysy i patologie niosą konieczność podejmowania przez instytucje państwowe i organizacje pozarządowe szeregu działań pomocowych. Mając powyższe na uwadze ważnym celem konferencji jest również wspomaganie tych podmiotów przez udostępnianie i popularyzowanie wiedzy o rodzinie i jej funkcjonowaniu” - czytamy na stronie internetowej organizatora konferencji.

Wśród prelegentów konferencji znaleźli się m.in. prof. dr hab. Grzegorz Ignatowski ze Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, który mówił o relacjach między rodziną a ekologią. Prof. zw. dr hab. Krystyna Ferenz z Uniwersytetu Wrocławskiego referowała relacje dziadków i rodziców z dziećmi. Dr Aleksandra Aszkiełowicz z Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu  poszukiwała w swoim wystąpieniu odpowiedzi na pytania czy dzieci są nam potrzebne do szczęścia i jak rodzicielstwo może wpływać na jakość związku małżeńskiego.

Materiały pokonferencyjne (referaty i komunikaty z badań) zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym „Pedagogika Rodziny. Family Pedagogy” (kwartalnik) wydawanym przez Społeczną Akademię Nauk w Łodzi.

Krzysztof Borowski

Rzecznik prasowy