News
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Niedziela 12 maja 2024

W rocznicę pamiętnego grudnia 1981

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Bełchatów przypomniał 13 grudnia, gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny. W 34 rocznicę tamtych wydarzeń odprawiono mszę św. za Ojczyznę i złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary stanu wojennego

13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, mieszkańcy spotkali się w kościele Zesłania Ducha Świętego na osiedlu Przytorze. Mszę świętą koncelebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej Ireneusz Pękalski. Władze samorządowe powiatu reprezentował Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski oraz Grzegorz Gryczka, wicestarosta.

Biskup Ireneusz Pękalski dziękował licznych delegacjom pocztów sztandarowych, które uświetniły uroczystość. - Cieszy fakt, że widzę tak dużo młodzieży, która stan wojenny zna tylko z kart historii – mówił biskup. - Takie uroczystości jak ta, to doskonała okazja do upamiętnienia tamtych wydarzeń i przekazania tej bolesnej karty naszej historii młodszym pokoleniom, aby w przyszłości zapobiec tego typu bratobójczym walkom.

Po mszy świętej delegacje samorządów, zakładów pracy, służb mundurowych, szkół, organizacji pozarządowych złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary stanu wojennego.

Stan wojenny wprowadzono na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy, faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych. Został poparty przez Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku. Operacja wprowadzenia w Polsce stanu wojennego rozpoczęła się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Jednostki MSW, składające się z grup specjalnych, oddziałów ZOMO, jednostek antyterrorystycznych, funkcjonariuszy SB, oddziałów Jednostek Nadwiślańskich przy wsparciu wojska rozpoczęły działania.

W ramach operacji "Azalia" siły porządkowe zajęły obiekty Polskiego Radia i Telewizji oraz zablokowały w centrach telekomunikacyjnych połączenia krajowe i zagraniczne. Grupy milicjantów i funkcjonariuszy SB przystąpiły w ramach operacji o kryptonimie "Jodła" do internowania działaczy Solidarności i przywódców opozycji politycznej. Oddziały ZOMO zajęły lokale zarządów regionalnych Solidarności, zatrzymując przebywające tam osoby i zabezpieczając znalezione urządzenia łącznościowe i poligraficzne. Do miast skierowano oddziały pancerne i zmechanizowane, które umieszczono przy najważniejszych węzłach komunikacyjnych, trasach wylotowych, głównych skrzyżowaniach, gmachach urzędowych i innych obiektach strategicznych. Przeprowadzono aresztowania wśród niezależnych intelektualistów i działaczy.

Stan wojenny zawieszono 31 grudnia 1982, natomiast 22 lipca 1983 zniesiono stan wojenny i rozwiązano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego.

 


 

Krzysztof Borowski

Rzecznik Prasowy

← Back