News
Środa 15 maja 2024

Wolne miejsca na bezpłatne badania

Jeszcze dwustu mężczyzn, mieszkańców powiatu bełchatowskiego, może zgłosić się w tym roku na bezpłatne badania wykrywające raka prostaty. Blisko czterystu panów w wieku od 50 do 75 lat już skorzystało z tej możliwości

Od lipca br. powiat bełchatowski realizuje dla swoich mieszkańców prozdrowotny program, którego zadaniem jest wczesne wykrycie raka prostaty. W roku 2015 zaplanowano badania dla około 800 mężczyzn.  W ciągu trzech najbliższych lat w programie może wziąć udział trzy tysiące panów w wieku od 50 do 75 lat.

Badania wykonuje przychodnia MegaMed przy ul. Czaplinieckiej w Bełchatowie. Zapisy osobiście lub telefonicznie odbywają się pod numerami telefonów 44 635 29 02 i 44 635 29 01.  Każda zgłaszająca się osoba musi przyjść do placówki medycznej dwukrotnie: po raz pierwszy na badanie laboratoryjne krwi, po raz drugi na spotkanie z urologiem. Badanie laboratoryjne krwi dotyczy poziomu antygenu sterczowego (PSA). W przypadku podwyższonego ryzyka zachorowania pacjent zostanie skierowany na bezpłatne badanie USG. Osobom z rozpoznaniem raka prostaty zapewnia się konsultację ze specjalistą, mającą na celu omówienie dostępnych opcji postępowania oraz przedstawienie rzetelnych informacji dotyczących korzyści oraz ryzyka związanego z ich zastosowaniem, aby uwzględniając własne preferencje pacjent mógł w porozumieniu z lekarzem podjąć świadomą decyzję co do dalszego postępowania. Mężczyźni z potwierdzoną chorobą zostaną skierowani do dalszego leczenia w ramach ubezpieczenia finansowanego przez NFZ.

Na badania przesiewowe dla mieszkańców powiatu bełchatowskiego samorząd przeznaczył w tym roku 100 tysięcy złotych.  Rak gruczołu krokowego (RGK) jest nowotworem złośliwym, na którego choruje w Polsce co roku kolejnych 7 tysięcy osób.

Zespół ds. Promocji

Starostwo Powiatwe w Bełchatowie