News
Piątek 10 maja 2024

"Zielone światło" dla III sektora

372 tys. zł przeznaczyła Rada Powiatu na zadania publiczne, które będą w przyszłym roku realizować organizacje pozarządowe. Zasady udzielania dotacji zawiera „Program współpracy powiatu bełchatowskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2016”. Rada przyjęła go jednogłośnie.

Lista zadań, które powiat powierzy w przyszłym roku organziacjom pozarządowym zawiera kilkanaście pozycji. Są to m.in. działania na rzecz osób niepełnosprawnych, ochrona i promocja zdrowia, pomoc społeczna rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym. Pojawiły się też trzy nowe obszary, których we wcześniejszych programach nie było. Jest to działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa.

O tym, kto będzie realizował przedsięwzięcia w poszczególnych obszarach, zdecyduje zwycięstwo w konkursie. Oprócz pomysłu liczyć się będzie z  pewnością wiarygodność organizacji, wykazana efektywność we wcześniejszych projektach, rekomendacje od innych podmiotów, nowatorstwo działania oraz posiadane zasoby. Podobnie jak w  latach 2014-2015  również w przyszłym roku kontynuowana będzie współpraca samorządu powiatu z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS w Łodzi, której efektem jest powstanie Mobilnego Ośrodka Wsparcia dla Organizacji Pozarządowych i Podmiotów Ekonomii Społecznej z terenu naszego powiatu. OPUS przeprowadza dla organizacji szkolenia i spotkania, na których wyjaśniane są przepisy, omawiane procedury uzyskiwania wsparcia finansowego na różne projekty i z różnych źródeł.

„Program współpracy powiatu bełchatowskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2016” zanim trafił pod ocenę Rady Powiatu był konsultowany z zainteresowanymi stronami, czyli przedstawicielami tzw. III sektora. Dokumnet został przyjęty do relizacji jednogłośnie. Prawdopodobnie jeszcze w grudniu zostanie ogłoszony konkurs na składanie ofert w poszczególnych obszarach zadan publicznych. Na ich przygotowanie organizacje będą miały 3 tygodnie.

Zespół ds. Promocji

Starostwo Powiatowe w Belchatowie