News
Niedziela 12 maja 2024

Zneutralizować zagrożenie

Środki do absorpcji i neutralizacji zanieczyszczeń dostała od bełchatowskiego starostwa straż pożarna. Tzw. sorbenty, niezbędne do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych, kosztowały 30 tys. zł

Każdy wypadek drogowy niesie za sobą wiele negatywnych skutków, również dla środowiska naturalnego. Często zdarza się, że z rozbitych aut wycieka olej napędowy, benzyna, czy też inne chemikalia. W takiej sytuacji strażacy używają sorbentów – środków do absorpcji i neutralizacji zanieczyszczeń ropopochodnych. Starostwo każdego roku przekazuje straży sorbenty niezbędne do użycia w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

- Zakupione przez starostwo preparaty trafiają do komendy powiatowej straży oraz rozdzielamy je do siedemnastu jednostek ochotniczych straży pożarnych z powiatu, które włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – mówi st. bryg. Wojciech Jeleń, komendant powiatowy PSP w Bełchatowie. - Każdego roku uczestniczymy średnio w dwustu zdarzeniach, gdzie potrzebne są sorbenty, neutralizatory czy środek pianotwórczy. Są to działania w ramach ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

W tym roku starostwo kupiło cztery tony sorbentu, osiemset litrów neutralizatora oraz tysiąc osiemset litrów środka pianotwórczego.

- Straż bardzo często jako pierwsza ze służb przybywa na miejsce zdarzenia i jako ostatnia z tego miejsca odjeżdża - podkreśla Jan Wionczyk, naczelnik wydziału spraw obywatelskich starostwa. - Do obowiązków straży należy też uprzątnięcie drogi po wypadku czy kolizji, właśnie wtedy przydają się sorbenty i neutralizatory. Często również oleje czy paliwa wyciekają z nieszczelnych cystern, czy uszkodzonych pojazdów i właśnie wtedy strażacy za pomocą sorbentów zabezpieczają innych użytkowników dróg przed wpadnięciem w poślizg.

Sorbenty zakupione w tym roku przez starostwo dla straży pożarnej kosztowały prawie 30 tysięcy złotych.

Krzysztof Borowski
rzecznik prasowy