News
Czwartek 02 maja 2024

XIX Powiatowy Konkurs Historyczny ,,Polska Piastów”

Pod Honorowym Patronatem Starosty Bełchatowskiego Doroty Pędziwiatr, odbył się XIX Powiatowy Konkurs Historyczny ,,Polska Piastów”, zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Bełchatowie.
konkurs historyczny-9943-23
Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowania historią państwa polskiego za panowania dynastii Piastów oraz popularyzacja dziejów Europy i państwa polskiego. Organizacja konkursu ma na celu również stworzenie możliwości poszerzania wiedzy o panowaniu dynastii Piastów oraz kształtowanie postaw patriotycznych i proeuropejskich. Dodatkowo, konkurs ma rozbudzić chęć doskonalenia własnych wiadomości i umiejętności oraz umożliwić młodzieży sprawdzenie wiedzy zdobytej zarówno w szkole, jak i poza nią.
W konkursie wzięło udział 29 uczniów z siedmiu szkół ponadpodstawowych z powiatu bełchatowskiego: I LO, II LO, III LO, VI LO, ZSP nr 1, ZSP w Kleszczowie i ZSP w Zelowie.
Gośćmi specjalnymi na konkursie byli wykładowcy z Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Przeprowadzili oni wykład pt. ,,Polska Piastowska w kronice Anonima zwanego Gallem”. Dodatkowo, zachęcali młodych ludzi do kontynuowania nauki na Uniwersytecie, sugerując możliwość podjęcia dalszej kariery akademickiej. Ich obecność na konkursie była nie tylko inspirująca, ale również służyła jako motywacja dla uczestników, którzy mogli zobaczyć, jakie perspektywy otwiera przed nimi dalsza edukacja.
Laureaci konkursu:
I miejsce i czek na 250 zł Filip Drygalski VI LO