News
Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Mężczyźni już korzystają z bezpłatnych badań

Już ponad dwustu panów w ciągu tylko jednego tygodnia trwania programu profilaktycznego raka prostaty  zgłosiło się na bezpłatne badania. Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski, wierzy, że kolejna tego rodzaju inicjatywa samorządu powiatu będzie sukcesem

Na badania przesiewowe przeciw rakowi gruczołu krokowego samorząd powiatu bełchatowskiego przeznaczył w tym roku 100 tysięcy złotych. W ciągu trzech najbliższych lat mogą z nich skorzystać trzy tysiące panów w wieku od 50 do 75 lat. W tym roku planuje się przebadanie ośmiuset mężczyzn.

- Z entuzjazmem przyjąłem informację o dużym zainteresowaniu udziałem w programie naszych mieszkańców - mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Znając męską barierę psychologiczną przed tego rodzaju badaniami obawiałem się, że będziemy musieli ich bardzo namawiać. Tymczasem informacje od firmy realizującej program są optymistyczne. Cieszę się z tego i jednocześnie nadal apeluję do moich kolegów, mężczyzn, mieszkańców powiatu o udział w tej inicjatywie dla naszego zdrowia.

„Program profilaktyki raka gruczołu krokowego w powiecie bełchatowskim w latach 2015-2017" gwarantuje jego uczestnikom bezpłatną wizytę u urologa, wykonanie badania laboratoryjnego na poziom antygenu sterczowego (PSA). Zapisy przyjmuje i badania wykonuje przychodnia MegaMed przy ul. Czaplinieckiej w Bełchatowie. Zgłosić można się osobiście lub telefonicznie (44 635 29 02; 44 635 29 01).

- Pacjent będzie musiał przyjść do nas dwukrotnie: po raz pierwszy na badanie laboratoryjne krwi, po raz drugi na spotkanie z urologiem – mówi Ryszard Urbańczyk, dyrektor MegaMed w Bełchatowie. - Z pośród ponad dwustu osób, które zgłosiły się jako pierwsze, już dla osiemdziesięciu wykonaliśmy badanie krwi na obecność antygenu sterczowego. Osoby z wynikiem badania laboratoryjnego spotkają się następnie z urologiem. Jest możliwość umówienia wizyty u tego specjalisty także w sobotę.

MegaMed prowadzi jednocześnie kampanię edukacyjną poprzez ulotki, plakaty, komunikaty w zakładowych radiowęzłach, której zadaniem jest uświadomienie mężczyznom, jak ważne dla pomyślnego leczenia jest wczesne wykrycie nowotworu prostaty. W przypadku stwierdzenia u danej osoby podwyższonego ryzyka zachorowania, zostania ona skierowana na bezpłatne badanie USG. Osobom z rozpoznaniem raka prostaty zapewnia się konsultację ze specjalistą, mającą na celu omówienie dostępnych opcji postępowania oraz przedstawienie rzetelnych informacji dotyczących korzyści oraz ryzyka związanego z ich zastosowaniem, aby uwzględniając własne preferencje pacjent mógł w porozumieniu z lekarzem podjąć świadomą decyzję co do dalszego postępowania. Mężczyźni z potwierdzoną chorobą zostaną skierowani do dalszego leczenia.

Zespół ds. Promocji

← Back