Piątek 26 kwietnia 2024

Jak przekazać 1% podatku?

Szanowni Państwo!
Zachęcam do przekazywania 1% podatku na rzecz lokalnych organizacji pożytku publicznego, bo w ten sposób możemy wspomóc fundacje i stowarzyszenia działające na terenie naszego powiatu, które zajmują się kluczowymi dziedzinami życia społecznego. Tak też przyczynimy się do wspierania lokalnych inicjatyw oraz wzmacniania poczucia solidarności społecznej i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Wspierajmy rozwój naszego powiatu – przekażmy 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego z naszej najbliższej okolicy!
                                                                                                                     Waldemar Wyczachowski Starosta Bełchatowski
Krok 1 - wybierz organizację
Wybierz z zamieszczonego na wykazie organizacji pożytku publicznego z terenu powiatu bełchatowskiego organizację, której chcesz przekazać 1% swojego podatku.

Krok 2 – przygotuj potrzebne dane wybranej organizacji: numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Dla organizacji z terenu powiatu bełchatowskiego potrzebne dane znajdują się w wykazie zamieszczonym na na stronie internetowej www.powiat-belchatowski.pl w zakładce „Organizacje pozarządowe”.
PAMIETAJ!!!
Na jednym formularzu PIT możesz wskazać tylko jedną organizację. Jeżeli rozliczasz się na większej liczbie formularzy PIT, to w każdym z nich możesz wskazać inną organizację.

Krok 3 - wypełnij PIT i oblicz 1% podatku
Wypełnij formularz PIT i ustal wysokość należnego podatku. Następnie w jednej z ostatnich rubryk formularza PIT zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” wpisz w przeznaczonych na to polach numer Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji i kwotę odpisu (zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół).
W rubryce formularza PIT zatytułowanej „Informacje uzupełniające” możesz określić sposób dysponowania przez organizację przekazanymi środkami. Informacje te urząd skarbowy przekaże organizacji. Jednak rozdysponowanie tych środków pozostaje w wyłącznej gestii organizacji, ale powinno odbywać się w zgodzie z określonym statutowo przedmiotem działalności
i przepisami prawa. W tej samej rubryce formularza PIT „Informacje uzupełniające” zakreślając przeznaczone na to pole, podatnik może wyrazić zgodę na przekazanie przez urząd skarbowy swoich danych identyfikacyjnych (imienia, nazwiska, adresu) organizacji, na rzecz której przekazał odpis 1% podatku.
PAMIĘTAJ!!!
Kwota przekazywana organizacji nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1% należnego podatku, wynikającego z zeznania podatkowego.

Krok 4 – rezultat
Pieniądze, które w formularzu PIT zapisałeś na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, urząd skarbowy przekaże na jej konto w terminie od maja do sierpnia roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe. Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu.

Przydatne linki
Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej www.pozytek.gov.pl
Ministerstwo Finansów – system podatkowy www.mf.gov.pl
Krajowy Rejestr Sądowy Ministerstwa Sprawiedliwości opp.ms.gov.pl