Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Wtorek 23 kwietnia 2024

śp. Józef Zochniak

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
j zochniak
Żył w latach 1938-2001. W 1965 rozpoczął pracę w Bełchatowie na stanowisku kierownika i lekarza medycyny w Przychodni Zdrowia przy ulicy 1 Maja. Od 1966 roku pełnił funkcję kierownika Wydziału Zdrowia Powiatowej Rady Narodowej. Dzięki współpracy z Kopalnią Węgla Brunatnego „Bełchatów” i Elektrownią „Bełchatów” Józef Zochniak uruchomił punkt medyczny w Piaskach, a następnie przychodnię w Rogowcu i przychodnię przy ulicy Czaplinieckiej w Bełchatowie. Jednakże największym wyzwaniem i jednocześnie marzeniem Józefa Zochniaka było uruchomienie szpitala w Bełchatowie. Powstanie Kombinatu Górniczo- Energetycznego stało się szansą na realizację śmiałej i wymagającej dużych nakładów wizji. W 1973 roku Józef Zochniak został Dyrektorem Naczelnym Szpitala, którego budowę rozpoczęto w 1977 roku, a zakończono w 1986. Również dzięki jego staraniom bełchatowski szpital jako pierwszy w Polsce otrzymał imię Jana Pawła II. Funkcję dyrektora Józef Zochniak pełnił do roku 1998, jednocześnie będąc ordynatorem Oddziału Zakaźnego.

Józef Zochniak dzięki współpracy z Akademią Medyczną w Łodzi organizował obozy naukowe w Słoku koło Bełchatowa, konsultacje medyczne profesorów czy „Białe Niedziele” - spotkania mieszkańców małych miejscowości z lekarzami. Zabiegał o stypendia dla przyszłych lekarzy, organizował praktyki lekarskie w klinikach Akademii Medycznej, utworzył Szkołę Pielęgniarską. Troszczył się o kadrę szpitalną, której dzięki jego staraniom wybudowano osiedle przyszpitalne. Podejmował współpracę z wieloma organizacjami społecznymi, na przykład z Polskim Czerwonym Krzyżem, Związkiem Harcerstwa Polskiego, Towarzystwem Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, Stowarzyszeniem Maximilian Kolbe Werk. Był też radnym i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Bełchatowa. Za działalność zawodową i społeczną został uhonorowany wieloma odznaczeniami m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi, Honorową Odznaką FOZ, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Energetyki”, Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Górnictwa PRL”, „Człowiek Roku” Bełchatowa.
 
Foto: archiwum zakladowe Szpitala Wojewódzkiego im. JP II w Belchatowie