Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Wtorek 23 kwietnia 2024

Powiat Myślenicki

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
1
  
23 sierpnia 2003 roku zostało podpisane porozumienie o współpracy Powiatu Bełchatowskiego z Powiatem Myślenickim, który położony jest w woj. Małopolskim. Walory ziemi myślenickiej podkreślają niezwykle malownicze krajobrazy, a także liczne zabytki. Ludność powiatu liczy ponad 113 tys. osób. Współpraca ma na celu wymianę doświadczeń pomiędzy samorządami, w szczególności w zakresie ochrony środowiska, edukacji, bezpieczeństwa publicznego, kultury, sportu, turystyki, rozwoju przedsiębiorczości, rolnictwa, a ponadto promocję powiatów. W ramach współpracy delegacji z obydwu powiatów biorą udział w przedsięwzięciach regionalnych oraz innych spotkaniach. Ze względu na tradycje i bogactwo kulturowe powiatu myślenickiego, zespół folklorystyczny "Ziemia myślenicka" kilkakrotnie wystąpił podczas Dożynek Powiatowych organizowanych przez bełchatowskie starostwo.

Powiat Myślenicki położony jest w południowej części Województwa Małopolskiego. Większość powiatu myślenickiego leży w malowniczej dolinie Raby okolonej górami Beskidu Średniego i Wyspowego, a północną jego część stanowią wzniesienia Pogórza Wielickiego oraz Dolina Skawinki. Okolice Dobczyc, Myślenic łączą w sobie cechy obszarów górskich i wyżynnych. Powiat myślenicki tworzy 9 gmin – w tym 3 miejskie : Myślenice, Dobczyce, Sułkowice i 6 gmin wiejskich : Lubień, Pcim, Raciechowice, Siepraw, Tokarnia i Wiśniowa. Całkowita powierzchnia powiatu myślenickiego to : 673 km2 , ludność powiatu liczy 116,5 tys. osób – w tym w miastach zamieszkuje 30,5 tys. osób, a na wsi 86 tys. osób (stan na 31.12.2005 r.).