Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 22 maja 2024

Dworki

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =

Dwór Olszewskich w Bełchatowie

Barokowy, osiemnastowieczny dwór, otoczony parkiem w stylu francuskim, w którym znajduje się mogiła Stefana Hellwiga, uczestnika wojny polsko-rosyjskiej w 1920 r. oraz jego małżonki Nelly. W XIX w. dworek był dwukrotnie rozbudowywany. Swój obecny wygląd uzyskał po remoncie z 1998 r. Od tego czasu stanowi siedzibę Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Pomieszczenia zdobią portrety o charakterze dworskim i mieszczańskim z XIX i XX w., eksponaty, zbiory sztuki, meble, kominek.

Dwór w Mikorzycach (gm. Bełchatów)

Ruiny dworu obronnego z XVI w. na wysepce otoczonej fosą. Samo miejsce ruin wyznacza skupisko drzew w obrębie dawnego parku, pośród którego znajduje się kopiec z ruiną dworu. Został zbudowany około 1600 r. przez rodzinę Mikorskich. Do dziś najlepiej zachowały się pozostałości wschodniego, mniejszego budynku - mury do wysokości parteru oraz fundamenty drugiego budynku. Nadal istnieją piwnice sklepione kolebkowo. Przetrwały drobne już fragmenty fryzów z dachówek i otwory na belki.

Dworek w Słupi (gm. Kluki)

Dworek z połowy XIX w. Około 1970 roku w budynku usytuowany był szpital psychiatryczny. Miejsce to było przez długi okres zaniedbane do czasu aż w 2011 roku zabytek zakupiony został przez prywatnego przedsiębiorcę. Obecnie budynek jest nie do poznania - podniesiony został ze stanu kompletnej ruiny. Dwór jest murowany, elewację frontową zdobią cztery pokaźne kolumny. Z tyłu dworku znajduje się taras, a cały kompleks upiększa park. Do samego dworu prowadzi piękna aleja złożona ze stuletnich świerków, brzóz, lip i grabów. Obecnie budynek pełni funkcję hotelu, jak i restauracji. Możliwe jest także wynajęcie sali na imprezy oraz organizacja konferencji.

Zespół dworsko-parkowy w Lubcu (gm. Szczerców)

Głównym elementem jest tu murowany klasycystyczny dwór wzniesiony w 1835 r. na sztucznej wyspie otoczonej fosą. W czasie II wojny światowej dwór zajęli Niemcy, jednak w 1946 r. majątek przejął Skarb Państwa. Po kapitalnym remoncie przekazano go Szkole Podstawowej, która znajduje się tu do dnia dzisiejszego. W pobliżu stoi murowany, parterowy spichlerz wzniesiony w 1824 r.

Dwór w Krześlowie (gm. Zelów)

Kompleks dworsko-parkowy wybudowany w 1864 r. przez Wincentego Węsierskiego. Z oficyny pozostało gruzowisko, park jest zaniedbany, fosę z XVI wieku wypełnia szlam. Obok stoi gorzelnia z 1880 r. Oprawę posiadłości dworskich stanowi park, stawy oraz strumyk przepływający w pobliżu dworu. Na terenie parku znajduje się pomnik przyrody - dąb szypułkowy, którego obwód pnia wynosi 330 cm.

Dwór w Bukowiu Dolnym (gm. Drużbice)

Kompleks dworsko-parkowy z I połowy XIX w. Klasycystyczny, murowany, parterowy, znajduje się przy drodze Kącik-Mzurki. Składa się z korpusu głównego, oraz przylegających do niego dwóch prostopadłych skrzydeł, dzięki czemu przypomina on podkowę. Budowla, jak i park wokół niej są zaniedbane. Choć obiekt wygląda na opuszczony, jest on własnością prywatną.


Dworki zabytkowe niedostępne dla turystów/ będące własnością prywatną:

  • Zespół dworski w Dobiecinie
  • Dwór + park w Łękawie
  • Dwór + park w Dobrzelowie
  • Dwór + park w Klukach
  • Dwór + park w Domiechowicach