Piątek 26 kwietnia 2024

Bitwa Warszawska ….Święto wojska….

Podniosła atmosfera i duch patriotyzmu towarzyszył uroczystościom poświęconym 99 rocznicy „Cudu nad Wisłą”. W ten wyjątkowy dzień kwiaty z biało czerwonymi wstęgami otuliły pomniki naszych bohaterów.

sam pomnik
Uroczystość upamiętniająca Bitwę Warszawką została przygtowana przez Powiat Bełchatowski i Związek Strzelecki „Strzelec” Jednostka Strzelecka 1001 im. gen. dyw. J. Głuchowskiego, oraz parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika i parafii pw. NMP. Przy pomniku peowiaków, ochotników walczących o niepodległość, delegacje władz samorządowych powiatu, miasta, przedstawiciele instytucji, szkół, organizacji złożyli kwiaty. Wiązanki złożono także przy pomniku Józefa Piłsudskiego przy pl. Wolności. Następnie w kierunku parku Olszewskich ruszył przemarsz na czele z symboliczną młodą parą dziedziców Nelly i Stefanem Hellwigami. Tragiczna historia ich miłości i śmierci jest związana właśnie z Bitwą Warszawską, a co roku przypominana kolejnym pokoleniom bełchatowian. Z parku zaś uroczystości przeniosły się do Parafii Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Kościuszki. Przy pomniku „Pamięci Bełchatowian” oddano hołd bohaterom, żołnierzom, którzy przelali krew za nasz kraj. Jak powiedziała Dorota Pędziwiatr starosta bełchatowski…. Kto wie, co by się stało, gdyby nie męstwo polskich żołnierzy, którzy zatrzymali Sowietów na przedpolach Warszawy... Dzisiaj chylimy czoła przed tamtymi bohaterami…. przed żyjącymi jeszcze weteranami II wojny światowej…..Przed żołnierzami, którzy dzisiaj służą Rzeczypospolitej Polskiej.... To dzięki Wam żyjemy w wolnym kraju…..

Uroczystość zakończyło nabożeństwo w intencji Ojczyzny odprawione w ogrodach parafii farnej.

Marzena Rogut-Chrząszcz
Zespół ds. Promocji