Piątek 26 kwietnia 2024

Nasza pamięć o znaczeniu Konstytucji 3 Maja

Mieszkańcy, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, delegacje instytucji i zakładów pracy, uczniowie i harcerze, organizacje pozarządowe i polityczne, ponad dwadzieścia pocztów sztandarowych, duchowni, słowem tłum bełchatowian zebrał się dziś przed kościołem na os. Dolnośląskim, by uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Samorząd powiatu bełchatowskiego reprezentowali Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski, wicestarosta Jacek Bakalarczyk i Marek Jasiński,  członek Zarządu Powiatu w Bełchatowie.
główne
Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu do akompaniamentu miejskiej orkiestry dętej. Znaczenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy, regulującej ustrój prawny państwa, przypomniała krótko Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. Dariusz Kubiak, poseł na Sejm RP, zaapelował do zebranych, by szanować polskie barwy i wolność naszej ojczyzny, a w przededniu wyborów do parlamentu europejskiego podjąć ważną decyzję i pójść do urn. - Nasz kraj zasługuje na godną reprezentację w Europie, a naszym obowiązkiem jest dbać o to, by Polska się liczyła i miała znaczenie we Wspólnocie. Nasz kraj na to zasługuje - dodał poseł. Pod tablicą upamiętniającą Konstytucję 3 Maja, umiejscowioną przy świątyni, złożono blisko trzydzieści biało-czerwonych wiązanek kwiatów. Następnie proboszcz Stanisław Jaskuła zaprosił uczestników uroczystości do udziału w nabożeństwie. Jego główną intencją była modlitwa o jedność ducha i ojczyzny.
Konstytucję 3 Maja uchwalono w 1791 roku. Przywódcy stronnictwa patriotycznego z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim zwołali posiedzenie sejmu, który przegłosował ustawę przy obecności zaledwie 1/3 posłów. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie spisana konstytucja. Ustawa zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, doprowadziła do politycznego zrównania mieszczan i szlachty oraz wprowadziła ochronę państwa nad chłopami. Konstytucja wprowadziła także podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja wiązały się nadzieje na umocnienie Polski na arenie międzynarodowej, ustawa dawała też szansę na przeprowadzenie koniecznych reform ustrojowych, miała także gwarantować niezależność polityczną od zagrażających Polsce sąsiadów: Rosji, Prus i Austrii. Wprowadzenie konstytucji wywołało jednak zdecydowaną reakcję carycy Katarzyny II, która z częścią magnaterii zawiązała w Targowicy konfederację, na której uznano Konstytucję 3 maja za symbol zdrady narodowej. Doprowadziło to do wybuchu wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku. Zródło: gazeta.pl/wiadomosci

Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. promocji