Piątek 26 kwietnia 2024

Zmotoryzowani turyści walczyli o puchary

Sześćdziesięciu zmotoryzowanych turystów, m.in. z Pabianic, Warszawy, Krakowa, Bydgoszczy, Torunia, Elbląga, Dąbrowy Górniczej, Kędzierzyna Koźla i Widawy, wzięło udział w 39. Ogólnopolskim Zlocie Turystów Zmotoryzowanych „Energetyk 2018”. Zlot, uświetniający co roku obchody Dnia Energetyka, organizuje Klub Motorowy „Energetyk" przy Elektrowni Bełchatów. Starosta Waldemar Wyczachowski objął wydarzenie patronatem honorowym.
glowne
W tym roku początek imprezy miał miejsce w Podklasztorzu koło Sulejowa. Po rejestracji załóg, na parkingu przed Klasztorem Cystersów odbyło się uroczyste otwarcie Zlotu. Wziął w nim udział Mirosław Ratajski, Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Piotrkowie Trybunalskim. Pier3wsza niespodzianką dla turystów było zwiedzanie klasztoru z panem prezesem w roli przewodnika. W obiekcie zachowało się do naszych czasów tylko wschodnie skrzydło, będące jego najstarszą częścią. Obejmuje ono zakrystię i kapitularz. W kapitularzu obecnie mieści się muzeum, zawierające cenne eksponaty. Uczestnicy zlotu zwiedzili ponadto Kościół Cysterski pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego. Mury zewnętrzne oraz elementy konstrukcyjne i dekoracyjne zostały wzniesione prawie w całości z piaskowca szydłowieckiego, reszta z cegły.

Kolejnym etapem zlotu było zmierzenie się z pytaniami na temat udzielania pierwszej pomocy i dotyczącymi przepisów ruchu drogowego. Z Podklasztorza turyści pojechali w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego przez miejscowość Witów, w którym znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Zwiastowania. Załogi zwiedziły świątynię znaną z obrazu Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, uznanego przez władze kościelne w 1735 roku za cudowny. W 1179 roku w Witowie zostało powołane Opactwo Norbertanów, które funkcjonowało aż do jego rozwiązania w 1819 roku. Kolejnym punktem trasy był zamek w Piotrkowie, zbudowany w latach 1512-1519 przez Benedykta z Sandomierza na polecenie Króla Zygmunta I Starego. Zamek wyróżnia wieża mieszkalna w stylu gotycko-renesansowym, zbudowana z cegły i piaskowca. Posiada ona cztery kondygnacje i jest przykryta dachem namiotowym, pochodzącym z 1670 r. z okresu odbudowy po potopie szwedzkim. Mieści się tu obecnie muzeum miasta.

Po powrocie z tej mini wycieczki uczestnicy zlotu zmierzyli się z testami wiedzy z zakresu krajoznawstwa oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z Piotrkowa Trybunalskiego załogi udały się na przygotowaną przez organizatorów trasę, która prowadziła bocznymi drogami do Bełchatowa, a następnie do mety w Słoku. Pierwszy dzień zlotu zakończył integracyjny wieczór. Drugiego dnia też nie było lekko :). Rozegrane konkurencje sportowo-rekreacyjne były również okazją do zdobywania punktów.

W zlocie wzięli udział turyści zmotoryzowani, zrzeszeni i niezrzeszeni w drużynach lub indywidualnie. Dla najlepszych, spośród 21 załóg, przewidziano puchary i nagrody, ufundowane przez głównego sponsora, tj. PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów, a także przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, urząd miasta i Zarząd Okręgowy PZM w Łodzi.

W uroczystości podsumowującej przedsięwzięcie uczestniczyli Mirosław Nicowski, Prezes ZO PZM w Łodzi i Szczepan Króliczak, wiceprzewodniczący Rady OPZZ Województwa Łódzkiego, który również reprezentował Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Elektrowni Bełchatów. Sympatyczną chwilą było wręczenie legitymacji PTTK 5-letniemu Wojtkowi Kapusto, najmłodszemu członkowi KM „Energetyk”. Jego tata Andrzej pełnił rolę sędziego głównego zlotu. W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zdobył KTM PTTK „Start" Pabianice, drugie - drużyna KTM ZG PTTK, a trzecie - „Piraci z Warszawy”.

W klasyfikacji indywidualnej na podium stanęli Magda i Jarosław Smolarkowie, Magda i Dariusz Seroka, Ewa i Zbigniew Abramkowie. Załoga Iwony i Marka Młynarczyków otrzymała puchar dla najlepszego zespołu z Bełchatowa. Jacek Dudkiewicz z KM „Energetyk” zdobył Puchar im. Zenona Kajdaniaka za najlepsze wyniki testów nt. bezpieczeństwa ruchu drogowego i pierwszej pomocy. Komandor zlotu Mariusz Warchoł wręczył nagrodę specjalną załodze, która najwcześniej zgłosiła się na zlot. Otrzymali ją Agata i Krzysztof Góra z Klubu Sportowego „Kolumbus” Łódź.

Już dziś zapraszamy za rok na 40. Jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Turystów Zmotoryzowanych „Energetyk 2019”.
Prezes KM "Energetyk"
Sławomir Figura