Piątek 26 kwietnia 2024

Bawarska przygoda w majowej odsłonie

Dziewiętnastoosobowa grupa uczniów szkół średnich, prowadzonych przez bełchatowskie starostwo, gościła kilka dni w Bawarii. Bezpłatne zakwaterowanie w niemieckich rodzinach i udział w programie pobytu zapewniła młodzieży współpraca partnerska samorządów powiatów: bełchatowskiego i Berchtesgaden. Uczniowie poznali tradycje i kulturę gościnnego landu, podziwiali jego alpejskie krajobrazy, doskonalili znajomość języków obcych, ale przede wszystkim nawiązali kontakty ze swoimi niemieckimi rówieśnikami.
główne3
Uczniowie z pięciu powiatowych szkół ponadpodstawowych przebywali w powiecie Berchtesgaden od 11 do 16 maja. Zamieszkali w domach swoich koleżanek i kolegów ze Szkoły Realnej im. Marii Ward w Bad Reichenhall. Szkoła oraz Stowarzyszenie Europa Union Okręg BGL przygotowały dla gości z Polski specjalny program, w trakcie którego poznawali specyfikę bawarskiego landu. Uczniowie płynęli elektryczną łodzią po Jeziorze Królewskim na terenie Parku Narodowego Bertchtesgaden. Podczas spaceru z przewodnikiem dowiedzieli się o unikatowych roślinach i zwierzętach, zamieszkujących teren parku. Niektóre z nich, jak np. jelenie, mają polskie pochodzenie, gdyż zostały skrzyżowane z osobnikami żyjącymi w Puszczy Białowieskiej. Możliwość przyjrzenia się z bliska naturze uczniowie mieli w Domu Gór (Haus der Berge) w Berchtesgaden, nowoczesnym muzeum, pełnym multimedialnych i interaktywnych wystaw. Na terenie powiatu Berchtesgaden funkcjonuje kopalnia soli, oparta na odzyskiwaniu minerału z podziemnych solanek. Stare technologie kopalniane, liczące sobie kilkaset lat, uczniowie poznali w muzeum Alte Saline w miejscowości Bad Reichenhall. Spacer po tym uzdrowiskowym miasteczku o mikroklimacie dobrze wpływającym na drogi oddechowe wiódł przez urokliwy park zdrojowy z tężniami oraz deptak, przy którym mieści się sklep z regionalnymi cukierkami Mozartkugel (czekoladki z marcepanowym nadzieniem). Muzeum niemieckiej kolei (Lockwelt) i szkoła zawodowa we Freilassing to kolejne odwiedzone miejsca.

Polscy uczniowie spędzili sporo czasu także ze swoimi niemieckimi rówieśnikami mieszkając w ich domach, poznając ich rodziny, szkołę czy zainteresowania i tradycje podczas bawarskiego wieczoru i na wspólnej kolacji grillowej. Również wspólny wyjazd do Salzburga na taras widokowy, do Hangaru 7 i galerii handlowej był dla młodzieży okazją do lepszego poznania się i szlifowania języka … angielskiego. Właśnie w tym języku uczniowie porozumiewali się najchętniej.

Za organizację programu naszego pobytu w Niemczech było odpowiedzialne Stowarzyszenie Europa Union Okręg BGL, któremu od 2 lat przewodniczy Manfred Soraruf. Bez pomocy wielu osób, członków i sympatyków stowarzyszenia, a także licznych sponsorów, realizacja przedsięwzięcia nie byłaby możliwa. Są to Helmut Ketschko, Dawid Dziedziol, Manfred Weissenberger, Franz Werkstetter, Walter Soraruf oraz ich rodziny. Wsparcia finansowego udzieliło starostwo powiatu BGL. Elisabeth Hagenauer, wicestarosta obecna na spotkaniu niemieckich rodzin i polskich uczniów, podkreśliła w swoim wystąpieniu, że bliskie relacje międzyludzkie są najważniejsze. To one mają realną moc pokonywania wszelkich granic.

Warto dodać, że polskiej młodzieży towarzyszył w swojej pierwszej zagranicznej podróży Gryfinek, powiatowy pluszak. Maskotka częstowała cukierkami z Bełchatowa uczniów w Maria Ward Realschule w Bad Reichenhall i pozowała do rodzinnych, polsko-niemieckich zdjęć.

Już 14 września przyjadą do Bełchatowa uczniowie z Bawarii, zamieszkają w domach polskich rówieśników.

Powiat Berchtesgaden to region wyjątkowy. Na jego terenie mieści się jedyny górski w Niemczech park narodowy o urokliwych alpejskich krajobrazach i z unikatowymi gatunkami flory i fauny. Kopalnia soli zapewniła regionowi prosperity przez wiele stuleci. Atrakcje przyrodnicze, historyczne (np. Kehlstein - legendarna siedziba Hitlera, najstarsza na świecie kolejka wagonikowa na Górę Predigstuhl ) czy kulturalne (filharmonia w Bad Reichenhall, bliskie sąsiedztwo Salzburga) stanowią o jego sławie na całym globie i przyciągają turystów z takich kontynentów jak Azja, Ameryka czy Australia.

Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji