Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Piątek 26 kwietnia 2024

Bezpłatne szczepienia szesnastolatek

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie od 3  lat prowadzi na terenie powiatu akcję bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV, odpowiedzialnemu m.in. za powstawanie raka szyjki macicy. Szczepienia rocznika 96, po zatwierdzeniu środków na ich realizację przez Radę Powiatu, ruszą prawdopodobnie we wrześniu.

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie od trzech lat prowadzi na terenie powiatu akcję bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV, odpowiedzialnemu między innymi za powstawanie raka szyjki macicy. W pierwszej edycji, kiedy szczepione były dziewczynki z rocznika 1993, zgłosiło się ich ponad 80 procent, jednak kolejne roczniki już mniej chętnie korzystają ze szczepień. Szczepienia rocznika 96, po zatwierdzeniu środków na ich realizację przez Radę Powiatu, ruszą prawdopodobnie we wrześniu.

Z wstępnych ankiet wynika, iż z potencjalnych 545 szesnastolatek 390 zamierza skorzystać z tej akcji - mówi Szczepan Chrzęst, Starosta Bełchatowski. - Agencja Oceny Technologii Medycznych pozytywnie zaopiniowała nasz program profilaktyki HPV. W szkołach przeprowadzimy akcję promocyjną na ten temat. Mam nadzieję, że liczba uczestniczek przedsięwzięcia będzie ostatecznie wyższa.     

Całkowite koszty szczepień ponosi budżet Powiatu Bełchatowskiego. Gdyby rodzice chcieli sami sfinansować szczepienie córki, musieliby wydać ponad 1.000 złotych. Organizator akcji – Starostwo Powiatowe w Bełchatowie - opłaca wszystkie trzy dawki szczepionki.

W naszym programie profilaktycznym osiągnęliśmy dotąd poziom 60 procent tzw.  wyszczepialności. To dobry wynik – uważa Krzysztof Zochniak, dr nauk medycznych, wiceprzewodniczący Rady Powiatu. - Najlepiej pod tym względem było podczas pierwszej edycji szczepień, kiedy cieszyliśmy się z dużego zainteresowania społeczeństwa, co zaowocowało wysokim wskaźnikiem wyszczepialności. Obecnie to zainteresowanie spadło, dlatego zauważamy potrzebę nasilenia działań informacyjnych i promocyjnych na temat szczepień, które obalą krążące wśród ludzi czy w internecie mity i przesądy.   Te ostatnie powodują, że wiele osób świadomie rezygnuje z możliwości zaszczepienia. Ewentualne niewykorzystane pieniądze z programu walki z HPV być może zostaną przeznaczone na inne szczepienia, np. przeciwko pneumokokom czy ospie wietrznej. To jest temat do dyskusji.

Wirus HPV odpowiada za wiele przednowotworowych oraz nowotworowych zmian w organizmie kobiety, a szansą na uniknięcie choroby nowotworowej są właśnie szczepienia. Specjaliści z dziedziny medycyny podkreślają, że im wcześniejsza profilaktyka, tym skuteczniejsze są efekty działania. Spośród ponad stu typów tego wirusa największy związek z rakiem szyjki macicy wykazują HPV 16 oraz HPV 18, które są odpowiedzialne za ponad 70% wszystkich przypadków tego raka. Typy 6 i 11 odpowiedzialne są za wiele zmian przednowotworowych oraz ponad 90 procent tak zwanych brodawek płciowych. Szczepionka zabezpiecza przed wszystkimi czterema wspomnianymi typami.

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała oficjalne stanowisko, w którym uznaje raka szyjki macicy i inne choroby wywoływane przez wirusa HPV za problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym. Co roku na raka szyjki macicy zapada około pół miliona kobiet na świecie, z czego 260 tysięcy umiera. W Polsce ponad 3600 kobiet zapada co roku na tę chorobę, a połowa z nich umiera. Już 27 krajów zdecydowało o finansowaniu szczepień przeciw HPV ze środków publicznych. W Polsce szczepienia przeciw HPV trafiły na razie do kalendarza szczepień zalecanych.


 

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

← powrót