Wtorek 19 marca 2024

By z autyzmem żyło się lepiej

Uliczny happening, spektakl teatralny, spotkanie szkoleniowe i przybliżenie doświadczeń rodziców dzieci ze spektrum autyzmu oraz warsztaty dla nauczycieli przygotowuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie z okazji Światowego Dnia Autyzmu. W trakcie dwóch dni wydarzenia (2 i 11 kwietnia) o autyzmie będzie się nie tylko dużo mówić, podkreśla Małgorzata Stemplewska, dyrektor SOSW. - Chcemy przypomnieć mieszkańcom, że osoby autystyczne żyją obok nas, mają swoje pragnienia i potrzeby. Ich świat jest inny i to od nas zależy, czy nas do niego zaproszą – dodaje.
glowne autyzm
2 kwietnia ok. godz. 9 przejdzie przez centrum Bełchatowa niebieski korowód przypominając mieszkańcom, że osoby autystyczne żyją obok, mają swój świat i swoje pragnienia. Niebieskie baloniki, symbolizujące naszą solidarność z tymi osobami, zostaną wypuszczone w niebo na Placu Narutowicza. W sali MCK o godz. 10.20 planowany jest spektakl pt. „Tulipan” w wykonaniu rodziców i uczniów z SOSW. Drugim dniem przedsięwzięcia będzie 11 kwietnia, a miejscem SOSW. O godz. 10 rozpocznie się panel dyskusyjny z udziałem rodziców dzieci ze spektrum autyzmu. O swoich doświadczeniach opowie m.in. matka dwunastoletniego syna Janka. Chłopiec także będzie gościem tego spotkania. Przewidziano wystąpienia osób ze spektrum autyzmu pod wspólnym tytułem „Słowa prawdziwe o sobie i ludziach. Maria Dąbrowska-Jędral zaprezentuje Program HANDLE, dający rodzicom i opiekunom osób z trudnościami narzędzia do pracy w warunkach domowych. Obchody Dni Autyzmu objęte są patronatem Doroty Pędziwiatr, starosty Bełchatowskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku pod artykułem.

2 kwietnia (wtorek)

godz.8.55    Zbiórka na placu przy SOSW przy ul. Targowej 20 w Bełchatowie.

godz. 9.00    Niebieski korowód ulicami miasta.

godz.10.10    Spotkanie na Placu Narutowicza, wystąpienia zaproszonych gości, wypuszczenie balonów.

godz. 10.20    Przedstawienie teatralne pt. „Tulipan” w wykonaniu uczniów ze spektrum autyzmu z SOSW w Bełchatowie i ich rodziców, sala widowiskowa MCK – Giganty Mocy.

godz.10.40    Zakończenie pierwszego dnia obchodów Dnia Autyzmu. Podziękowania dla uczestników.

11 kwietnia (czwartek)
I część dla wszystkich chętnych po wcześniejszym zgłoszeniu się e-mail: sekretariat@sosebelchatow.pl

godz.10-12
 1) „Zrozumieć i pokochać dziecko z autyzmem” - refleksje rodziców dzieci ze spektrum autyzmu, panel dyskusyjny.
 2) „Słowa prawdziwe o sobie i ludziach” - wystąpienia osób ze spektrum autyzmu.
 3) Maria Dąbrowska – Jędral – zaprezentowanie Programu HANDLE.

II część – tylko dla nauczycieli SOSW w Bełchatowie

godz. 12.00    '
Szkolenie uprawniające do zdobycia certyfikatu Programu HANDLE.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół PR
SOSW_Program Dni Autyzmu (pdf) 0.88mb (Pobrań: 112)