Piątek 26 kwietnia 2024

Dary naszych mieszkańców już w drodze na Litwę

Sześciometrowa przyczepa wyładowana darami – to efekt kolejnej zbiórki dla Polaków mieszkających w Rejonie Solecznickim na Litwie. Dziś transport dotrze na Litwę. Zbiórka trwała od początku roku. Dzięki zaangażowaniu wielu osób prywatnych, firm i instytucji, również spoza Bełchatowa, udało się zgromadzić wiele potrzebnych rzeczy: odzieży, butów, chemii gospodarczej, artykułów szkolnych, zabawek, książek, gier. Podziałem darów na miejscu na Litwie zajmie się Wspólnota Bożego Miłosierdzia.
glowne dary
- Każda kruszyna chleba z Polski jest dla nas zaszczytem, wszystko co przywozicie jest dla nas wartościowe, to znak, że Polska o nas pamięta, bo my przecież jesteśmy Polakami, tu zawsze była polska mowa, tradycje i obyczaje, nawet na jeden dzień nie ustąpiliśmy polskości – mówi Tadeusz Romanowski, prezes Wspólnoty Miłosierdzia Bożego w Solecznikach na Litwie. - Nasza sytuacja pogorszyła się, gdy naszą walutę – lita, zastąpiono euro, w jeden dzień staliśmy się ubodzy i to ubóstwo wzrasta z każdym dniem. Przed wprowadzeniem euro pod swoją opieką mieliśmy 300 dzieci z 80 rodzin, teraz mamy 1400 dzieci z 400 rodzin. W końcu przestaliśmy milczeć i prosimy o pomoc rodaków z Polski.
Dary gromadzone były w siedzibie Regionalnej Izby Gospodarczej w Bełchatowie, która mieści w budynku starostwa przy ul. Pabianickiej 34. Jednak po kilku tygodniach okazało się, że miejsca jest za mało, dlatego gromadzone były w dwóch kolejnych pomieszczeniach.

W grudniu ubiegłego roku dzięki pomocy wielu bełchatowskich firm, przedsiębiorców zrzeszonych w Regionalnej Izbie Gospodarczej, Fundacji Przyjazna Planeta z Radomska, a także wielu osób prywatnych, do Solecznik pojechał bus wyładowany po dach darami.

Rejon Solecznicki jest samorządem partnerskim powiatu bełchatowskiego od sierpnia 2013 roku. 80 procent spośród ok. 30 tysięcy jego mieszkańców, stanowią Polacy. Zbiórka darów jest jednym z efektów kontaktów Regionalnej Izby Gospodarczej z przedsiębiorcami z Solecznik.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy