Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Sobota 27 kwietnia 2024

Dożynki Powiatu Bełchatowskiego

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =
Dożynki to czas dziękczynienia Stwórcy za plony. Święto zakończenia żniw Powiat Bełchatowski zorganizował w Zelowie.
główne1
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie co roku wraz z poszczególnymi gminami organizuje święto wiejskiej społeczności. Uroczyste święto plonów - dożynki – to moment w którym oceniamy efekty całorocznej trudnej pracy rolników.
Tegoroczna uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Zelowie, gdzie na nabożeństwie spotkali się gospodarze uroczystości Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr i Burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek, mieszkańcy, zaproszeni goście,starostowie dożynek i grupy Kół Gospodyń Wiejskich. Po mszy spod kościoła ruszył korowód z wieńcami na plac targowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości- m.in. wręczono wieńce dożynkowe gospodarzom,a także uhonorowano wyróżniających się rolników powiatu bełchatowskiego wśród nich znaleźli się:
 
Marcin Nitecki z Dąbrowy Rusieckiej prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha gruntów ornych. Uprawia pszenicę, pszenżyto, jęczmień i owies. Gospodarstwo korzysta z funduszy unijnych, a ostatnią większą inwestycją był zakup nowoczesnego ciągnika rolniczego. Gospodarstwo z roku na rok powiększa swoją powierzchnię. W planach ma utworzenie punktu skupu i sprzedaży zbóż.
Przemysław Frukacz, rolnik z Łękińska, specjalizuje się w uprawie zbóż, takich jak pszenżyto, pszenica, rzepak i łubin. Gospodarstwo zajmuje 80 hektarów. Wyposażone jest w dwa kombajny zbożowe, traktory i agregaty uprawowe.
Katarzyna i Bogdan Łuczyńscy z Wdowina to wicemistrzowie Krajowej Agroligi 2019, uhonorowani przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 90 hektarów. Podstawowym kierunkiem ich działalności jest trzoda chlewna. Stado loch liczy obecnie 400 sztuk. Gospodarstwo posiada w pełni wyposażony park maszynowy, zakupiony z dofinansowania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Państwo Łuczyńscy byli wielokrotnie nagradzani w województwie i regionie, a także na poziomie krajowym.
Krzysztof Brzozowski z Wielopola całe swoje życie związany jest z pracą na roli. Przez wiele lat pomagał rodzicom, a w styczniu 2018 roku przejął prowadzenie rodzinnego, 7-hektarowego gospodarstwa. Przez rok zmodernizował tuczarnię do 90 stanowisk. Obecnie gospodarzy na 25 ha. Zajmuje się przede wszystkim uprawą zbóż oraz produkcją trzody chlewnej i bydła mięsnego. W ubiegłym roku wyhodował około 1500 tuczników i 25 sztuk bydła mięsnego. Z 20 ha ziemi ornej uzyskał na pasze ponad 100 ton zboża. Krzysztof Brzozowski udziela się również w OSP.
Marzanna i Janusz Frydrychowscy prowadzą gospodarstwo rodzinne w miejscowości Grudna o łącznej powierzchni 60 ha. Jest to obecnie największe gospodarstwo na terenie gminy Szczerców specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej (roczna sprzedaż wynosi ok. 300 szt.) oraz produkcji roślinnej zbóż podstawowych. W gospodarstwie prowadzona jest również hodowla bydła opasowego (roczna sprzedaż wynosi ok. 30 szt.). Gospodarstwo jest zmechanizowane i dostosowane do profilu prowadzonej działalności. Właściciele wielokrotnie korzystali ze środków unijnych, które umożliwiły im m.in. zakup nowego parku maszynowego. Pan Janusz Frydrychowski jest członkiem Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego
Andrzej i Bogusława Trzeciakowie zamieszkali w Wierzchach Parzeńskich prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha użytków własnych i 15 ha dzierżawionych.Są posiadaczami 25 krów mlecznych i 12 jałówek. Produkują rocznie 110 tys. litrów mleka sprzedawanych do OSM Radomsko.
Krzysztof Kot prowadzi gospodarstwo we wsi Bocianicha, specjalizuje się w produkcji mleka. Produkowany surowiec odbierany jest przez Rolniczo-Pracowniczą Spółdzielnię Mleczarską w Szczercowie. Areał gospodarstwa liczy niewiele ponad 20ha. Produkcja roślinna podporządkowana jest żywieniu bydła.

Burmistrz Zelowa przyznał także wyróżnienia dla rolników,którzy przyczyniają się do rozwoju Gminy Zelów, wśród nich znaleźli się: Barbara i Maciej Biesaga, Dominik Kędziak, Bożena i Marek Kopka, Agnieszka i Rafał Dąbrowscy, Szymon Kwiatkowski.
Dożynki to także część artystyczna: stoiska z rękodziełem, pokazy policyjne, dmuchańce, stoiska z lokalnymi smakołykami. Gwiazdą tegorocznych dożynek był Zespół After Party.
Marzena Rogut-Chrząszcz
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe
← powrót