Piątek 26 kwietnia 2024

Droga Kamień - Chabielice już cieszy kierowców

Prawie sześć kilometrów drogi powiatowej na odcinku Kamień – Chabielice jest już równe jak stół. To zasługa remontu jaki trwał tam w ciągu ostatnich dwóch i pół roku. Dzięki współpracy finansowej powiatu bełchatowskiego, gminy Kleszczów i gminy Szczerców udało się gruntownie przebudować ten strategiczny odcinek.
główne
- Zawsze podkreślam, że najważniejszym zadaniem samorządu powiatowego jest dbanie o stan infrastruktury drogowej, dlatego w obecnej kadencji położyliśmy nacisk na modernizacje naszych dróg – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Cieszę się, że udało się doprowadzić do przebudowy, tym bardziej, że plany odnośnie remontu tego odcinka istniały już od wielu lat, jednak nie były zrealizowane, dopiero upór i konsekwencja w działaniu obecnych włodarzy, a przede wszystkim pieniądze z budżetów aż trzech samorządów pozwoliły na wykonanie tej ważnej inwestycji.

Remont rozpoczął się w 2015 roku, od modernizacji pierwszego etapu drogi o długości 1572 metrów, za kwotę 2.427,417,56 złotych, na którą złożyły się środki budżetu powiatu oraz dotacje z gminy Kleszczów i Szczerców. Z kolei w 2016 roku starostwo rozstrzygnęło przetarg na wykonanie pozostałego do remontu odcinka o długości 4350 metrów. Koszt drugiego etapu wyniósł ponad 3.800.000 złotych. Gmina Kleszczów oraz gmina Szczerców również uczestniczyły finansowo w tym przedsięwzięciu. Od zeszłego tygodnia droga jest już otwarta dla ruchu samochodowego.

- Stan tej drogi od dwudziestu lat spędzał sen z powiek mieszkańcom naszej gminy jak i jej kolejnym włodarzom – mówi Krzysztof Kamieniak, wójt gminy Szczerców. - Dopiero dzięki bardzo dobrej współpracy ze starostą Waldemarem Wyczachowskim udało się doprowadzić do przebudowy sześciu kilometrów tej drogi. Mieszkańcy gminy Szczerców są bardzo zadowoleni z remontu tej drogi, bowiem wielu z nich dojeżdża nią do pracy. Dodam, że mamy także plan remontu również dalszego jej ciągu, biegnącego przez miejscowość Chabielice, który jest drogą wojewódzką. W tym roku przekazujemy środki na opracowanie dokumentacji, po czym wykonana zostanie przebudowa.

Droga Kamień - Chabielice stanowi połączenie obwodnicy Kleszczowa z drogą wojewódzką Łódź – Częstochowa, umożliwia dojazd do Kleszczowskiej Strefy Przemysłowej i zakładów zlokalizowanych wokół zagłębia przemysłowego oraz łączy obie odkrywki bełchatowskiej kopalni. Gruntowny jej remont przystosował tę drogę do przenoszenia ruchu ciężkiego, ponieważ podniesiono jej nośność do 115 kiloniutonów na oś. Dzięki wprowadzeniu objazdu na czas remontu udało się zyskać dobre tempo realizacji oraz położyć nową nawierzchnię metodą bezszwową, czyli bez połączeń podłużnych, które źle wpływają na stan asfaltu.

Długość całej drogi Kamień – Chabielice wynosi prawie 6 kilometrów, szerokość 7 metrów. Do tej pory konstrukcja podbudowy jezdni wykonana była z fragmentów betonu o grubości ok. kilkunastu centymetrów, podzielonych dylatacjami w odcinkach kilku lub kilkunastu metrów, które niewłaściwie przenosiły obciążenia, co z kolei powodowało poprzeczne pękanie nawierzchni bitumicznej. Remont pozwolił na wymianę podbudowy, wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej, rowów przydrożnych, zjazdów do posesji, oznakowania poziomego i pionowego.
Krzysztof Borowski