Sobota 27 kwietnia 2024

Duch Krzysztofa Surlita i sportu nie słabnie

Blisko trzydzieści drużyn, 350 zawodników i tyleż samo kibiców zgromadziło się na zelowskim stadionie podczas piłkarskiego turnieju dla uczczenia pamięci Krzysztofa Surlita, byłego zawodnika m.in. Włókniarza Zelów i reprezentanta Polski. Organizację wydarzenia wsparł Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.
glowne
Memoriał Krzysztofa Surlita - turniej piłki nożnej połączył w sobie co najmniej dwa cele: aktywność sportową i popularyzację piłki nożnej oraz uczczenie pamięci byłego, utalentowanego zawodnika. Na rozgrywki przyjechały zespoły reprezentujące m.in. Ruch Chorzów, Ceramikę Opoczno, Sportową Łódź, Włókniarza Zelów i Widzew Łódź. Turniejowi towarzyszyła atmosfera sportowej rywalizacji, ale najważniejsze było spotkanie się miłośników piłki nożnej. Kibicować przyszły całe rodziny. Turniej, zorganizowany już po raz drugi, wygrała drużyna FC Łask.

Krzysztof Surlit rozpoczynał swoją sportową karierę na początku lat siedemdziesiątych minionego stulecia w barwach Włókniarza Zelów. Potem związał się z Widzewem Łódź, dla którego rozegrał 151 meczów, strzelił 30 bramek. Był powoływany do polskiej reprezentacji. Jego specjalnością były wykonywane ze znacznej odległości rzuty wolne, z których zdobył większość strzelonych przez siebie bramek. Po zakończeniu kariery piłkarskiej sędziował mecze i trenował zawodników. Ostatni mecz w swoim życiu rozegrał jako oldboy w zespole Gwiazd Polskiej Piłki Nożnej we wrześniu 2007 r. Zasłabł na boisku. Reanimacja nie powiodła się. Miał 52 lata. Krzysztof Surlit jest pochowany w Łodzi, a na stadionie w Zelowie umieszczona jest tablica dla jego pamięci. Podczas tegorocznego turnieju pod tablicą zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Turniej zorganizowało Stowarzyszenie Reaktywacji Tradycji Sportowych Widzew Łódź. W ramach patronatu starosty bełchatowskiego został ufundowany poczęstunek dla uczestników.
A.Zawodzińska (Starostwo Powiatowe)
Foto główne: Kamila Matusiak (Widzew.com)