Sobota 27 kwietnia 2024

Dziesięć lat z "naszymi" Niemcami

Obalamy stereotypy, budujemy płaszczyznę dla międzyludzkich kontaktów i wzajemnego poznawania się, umacniamy zjednoczoną Europę. Takie wnioski podsumowują dziesięcioletnią współpracę samorządów Powiatu Bełchatowskiego i Berchtesgadener Land. Obchody jubileuszu z udziałem dwudziestoosobowej delegacji z Polski odbyły się w Niemczech.
główne
Współpraca powiatu bełchatowskiego z bawarskim landem Berchtesgaden oficjalnie została zawarta 13 września 2007 roku. Podpisane przez ówczesnego starostę bełchatowskiego Jarosława Brózdę i Georga Grabnera, starostę BGL, dokumenty to deklaracja, iż oba powiaty dołożą wszelkich starań, by nawiązywać i ułatwiać mieszkańcom kontakty w takich obszarach jak kultura i tradycje, gospodarka i przedsiębiorczość, edukacja ekologiczna i wymiana młodzieży. W ciągu minionych dziesięciu lat partnerstwa zaaranżowano kilkadziesiąt spotkań, w których uczestniczyło dotąd blisko tysiąc osób, Niemców i Polaków, mieszkańców obu regionów. Znakomita większość uczestników tych spotkań to uczniowie oraz ich rodziny. Ale nie tylko. Oba powiaty gościły delegacje samorządowców, pracowników urzędów i instytucji, artystów, rolników oraz przedsiębiorców. To zawsze były i są serdeczne spotkania.

Obchody jubileuszu zostały przygotowane przez niemieckiego partnera w miasteczku Bad Reichenhall, stolicy powiatu Berchtesgaden. Rozpoczęły się nabożeństwem w intencji obu regionów, celebrowanym w dwóch językach. Następnie przedstawiciele samorządów spotkali się na uroczystej kolacji, zaaranżowanej w sali konferencyjnej jednego z hoteli o znamiennej nazwie „Europa”. W okolicznościowych wystąpieniach podziękowano wszystkim osobom zaangażowanym w realizację postanowień umowy o partnerstwie. Wielokrotnie podkreślano jej znaczenie dla obecnych i przyszłych pokoleń Niemców i Polaków. Jak mówił Georg Grabner, starosta BGL, idea podpisania umowy z polskim powiatem należała do odważnych wyzwań, wręcz eksperymentu. Dziś nie tylko wiadomo, że warto było to wyzwanie podjąć, ale obie strony chcą jeszcze szerzej i jeszcze mocniej wzajemną kooperację kontynuować. Starosta Waldemar Wyczachowski zapewnił, że idea zjednoczonej i silnej Europy jest dla niego bardzo ważna. Wartością, którą przyniosła mieszkańcom powiatu bełchatowskiego współpraca z BGL, jest możliwość poznawania innej kultury, tradycji, nauka języków, umacnianie tolerancji. Korzystają z tej wartości zwłaszcza młodzi ludzie, biorący udział w corocznej wymianie uczniów. Powoli też budowane są mosty dla kontaktów gospodarczych.

Powiat bełchatowski reprezentowali podczas jubileuszu przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu w Bełchatowie, byli samorządowcy, którzy podczas sprawowania mandatów realizowali postanowienia umowy o współpracy, a także reprezentanci policji, straży pożarnej, Regionalnej Izby Gospodarczej, szkolnictwa czy opieki społecznej. Polską delegację podjęto bardzo serdeczną gościną, uwzględniającą także atrakcje turystyczne bawarskiego powiatu, jak np. kopalnia soli w Berchtesgaden, siedziba Hitlera na szczycie Kehlstein, kolekcja zabytkowych zabawek w „fabryce marzeń” Hansa Petera Porsche w Anger, wytwórnia regionalnego piwa w Teisendorf. Gościnność i serdeczność bawarczyków w połączeniu z bajkowymi krajobrazami Alp dołączyły do niezapomnianych wrażeń, z którymi bełchatowska delegacja wróciła do kraju.

Warto zaznaczyć, że już za kilka dni, 16 września, nasz powiat będzie gościł młodzież z Niemiec. To kolejna odsłona wymiany uczniów, realizowanej na mocy współpracy z Berchtesgadener Land. Dwudziestu młodych ludzi zamieszka w domach uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez samorząd powiatu. Wiosną 2018 roku nastąpi rewizyta.
Agnieszka Zawodzińska
Foto: Monika Michel