Piątek 26 kwietnia 2024

Historia na planszach przy urzędzie

Na placu przy głównym budynku bełchatowskiego starostwa można oglądać wystawę plenerową „Ojcowie niepodległości”. Bełchatów jest kolejnym miastem goszczącym wystawę.
główne
- Cieszę się, że po raz kolejny dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej przy naszym urzędzie możemy zapoznawać się z historią naszego kraju, bowiem już raz gościliśmy wystawę dotyczącą Stanu Wojennego – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Wielkoformatowe plansze intrygują, ciekawią i w nowoczesny sposób przekazują wiedzę na temat naszej historii. Zapraszamy młodzież ze szkół do przyjścia pod budynek starostwa i utrwalenie wiedzy o postaciach mających największych wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Biuro Edukacji Narodowej IPN rozpoczęło 21 maja 2018 r. ogólnopolską akcję edukacyjną mającą na celu prezentację sylwetek wybitnych mężów stanu zaangażowanych w odbudowę państwa polskiego w 1918 r. Ekspozycja przypomina historię Polski w drodze do niepodległości oraz proces jednoczenia terytorium państwa w latach 1918-1921.
- Wystawa dotyczy symbolicznych, ale niezmiernie ważnych sześciu postaci, które miały fundamentalny wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości – mówi dr Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Prezentujemy na wystawie sześciu Polaków, którzy według nas odegrali największą rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, nie zapominając jednocześnie o olbrzymim wkładzie świadomej część społeczeństwa polskiego, którego wieloletnia działalność przyniosła po 123 latach upragnioną wolność. Chcemy z wystawą dotrzeć do lokalnych środowisk, zwłaszcza do młodzieży szkolnej, aby mogła zapoznać się z tym fragmentem naszej pięknej historii i aby jednocześnie podkreślić wzniosłą rocznicę odzyskania niepodległości.

Narrację historyczną wzbogacono kopiami dokumentów z 11 listopada 1918 r., mapami oraz wielkoformatowymi fotografiami najważniejszych twórców niepodległości Polski: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Biogramy i teksty historyczne towarzyszące wystawie zostały przetłumaczone na język angielski. Wystawa odwiedzi ponad sto miejscowości naszego kraju. Akcja potrwa do listopada 2018 r. Ekspozycją przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy

1 (jpg) 0.89mb (Pobrań: 76)
2 (jpg) 0.92mb (Pobrań: 68)