Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Piątek 26 kwietnia 2024

Hołd dla tych, którzy "żywią nas i bronią"

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Elementy staropolskiej tradycji, jak nabożeństwo dziękczynne, przekazanie wieńców utkanych ze zbóż i kwiatów, częstowanie chlebem i swojskim jedzeniem, a także występy artystyczne i różne pokazy złożyły się na Dożynki Powiatowe 2017 w gminie Kluki. Rolnikom podziękowano uroczyście za trudną pracę, a najlepszych gospodarzy wyróżniono.
1
Oddanie ziemi, pokora wobec sił natury i Boga od zarania dziejów charakteryzowały polskiego rolnika. Już sama deszczowa aura w Klukach, która w niedzielę 3 września przypomniała o zbliżającej się jesieni, była także okazją do refleksji nad ciężką, uzależnioną od pogody, nieznającą wakacji i urlopu pracą na roli. Msza polowa, inaugurująca Dożynki Powiatowe w Klukach, zgromadziła kilkaset osób. Jak zauważył celebrujący nabożeństwo ks. Krzysztof Nalepa, parafia pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Klukach, wysiłek polskich gospodarzy to codzienna praca, czym naśladują Jezusa. Wiele ciepłych słów, pełnych najwyższego uznania i wdzięczności skierowali do rolników z powiatu bełchatowskiego Prezydent RP Andrzej Duda i polska premier Beata Szydło. W listach odczytanych przez parlamentarzystów z naszego regionu Dariusza Kubiaka i Annę Milczanowską podkreślano, że wysiłek tych, którzy „żywią i bronią”, był, jest i zawsze będzie niezastąpiony. Półtora miliona krajowych gospodarstw rolnych wypracowuje polski majątek, samowystarczalność Polski w wytwarzaniu żywności to ważna składowa suwerennej Rzeczpospolitej Polskiej.

Fakt, że rolnictwo jest bardzo ważną gałęzią gospodarki podkreślił w swoim wystąpieniu starosta Waldemar Wyczachowski.

- Żaden kraj bez rolnictwa nie czułby się bezpiecznie. Za trud i znój związany z pracą na roli dziękuję wszystkim gospodarzom oraz wszystkim wspierającym ich osobom czy instytucjom – powiedział Waldemar Wyczachowski. - Dożynki powiatowe to nasze wspólne podziękowanie dla polskiej wsi i dla Pana Boga za wszystko, co otrzymujemy. Życzę nam wszystkim, byśmy dla tej okazji zawsze mogli spotykać się ciesząc się zdrowiem i obfitymi plonami.

Co roku wyróżniający się wielkością plonów czy hodowli, wprowadzaniem innowacji i pozyskiwaniem środków z zewnątrz gospodarze z gmin naszego powiatu są nagradzani okolicznościowymi statuetkami. W Klukach odebrali je państwo Elżbieta i Zenon Kałużny, Paweł Gawlik, Mateusz Soboń, Leszek Surgut, Marek Słomian, Leokadia i Zdzisław Grzybkowie, Zygmunt Skórka. Wyróżniono także właścicieli ponad dwudziestu gospodarstw, prowadzonych na terenie gminy Kluki.

Tradycyjnym, wiodącym symbolem plonów i dożynek jest chleb. Jak nakazuje zwyczaj starostowie uroczystości przekazują duży bochen gospodarzom. Rolnicy z gminy Kluki, Lilla Pajor i Zdzisław Grzybek poprosili jednocześnie starostę bełchatowskiego i wójta o sprawiedliwe dzielenie wśród mieszkańców. Waldemar Wyczachowski i Karol Sikora podziękowali, a zaraz potem skierowali się do mieszkańców z tacami małych kromek posmarowanych miodem. Zebrani chętnie częstowali się i degustowali, chwaląc wypiek za świeżość, smak i zapach. Prawdziwa uczta czekała natomiast na dożynkowych gości na stoiskach. Przygotowały je wszystkie gminy z naszego powiatu, korzystając z dotacji ze starostwa, jak też dodatkowo starostowie dożynek i stowarzyszenie „Kaszewice i okolice”. Stoły uginały się pod ciężarem serników, jabłeczników i drożdżowców, jak też kiełbas, kaszanek, smalcu i pieczeni. Swojskie jedzenie przyciągnęło do stoisk prawdziwe tłumy. Dary i pozdrowienia dla rolników przywieźli też goście z regionów partnerskich: Rejonu Solecznickiego na Litwie, powiatu kętrzyńskiego, powiatu proszowickiego, słupskiego, myślenickiego i powiatu stalowowolskiego. Jednocześnie występy estradowe zapewniły przyjemną, muzyczną atmosferę. Publiczności zaprezentowali się mali artyści z Kluk, Parzna i Kaszewic, a ponadto klucki chór parafialny i Promienie Bełchatowa. W tanecznych rytmach upłynął czas w towarzystwie grup Crazy Dance, Łukash oraz Wandy i Bandy.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się różnorodne atrakcje zorganizowane na placu dożynkowym. Policjanci z bełchatowskiej komendy pochwalili się szkolonymi psami i końmi. Zwierzęta często wspierają funkcjonariuszy w wielu zadaniach. W Klukach zainscenizowano pogoń za uciekinierem.

Dożynki zostały zorganizowane przez samorząd powiatu bełchatowskiego oraz gminy Kluki, a także z pomocą sponsorów lub darczyńców. Są nimi: GE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., - MegaMed, -Agencja Reklamowa Wizja Reklamy, Klinika Wolmed, Mostostal Kraków, Rezydencja Dwór Polski, Sempertrans Bełchatów Sp. z o.o., Sklep Spożywczo-Monopolowy, Rarytas Emilia Maćkowiak, Centrum Elektryczne Ania, Społeczna Akademia Nauk Bełchatów, Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe Sanel, Lokalna Grupa Działania Kraina Wielkiego Łuku Warty, Usługi Transportowe Skup i Sprzedaż Artykułów Przemysłowych Pacak, Bakalland S.A. zakład produkcyjny w Osinie, Bank Spółdzielczy w Kleszczowie, Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe Maciek Maciej Grabowski, Hanmar Sp. z o.o. , TM-Bud Projektowanie Usługi Inwestycyjne Tomasz Kucharski, Piekarnia Wanda S.C, Usługi Inżynieryjne Protim s.c., Biuro Projektów i Usług Inwestycyjno-Budowlanych Respekt.

Przyszłoroczne dożynki powiatowe odbędą się w gminie Rusiec.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót