Sobota 27 kwietnia 2024

Honorowe krwiodawstwo połączyło młodych

Sportowa rywalizacja, wykłady, akcja oddawania krwi, pokazy i konkursy złożyły się na Jesienne Spotkania Młodych Krwiodawców w Kleszczowie. Impreza miała już swoją czwartą edycję. Patronował jej starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski.
glowne
Jesienne Spotkania Młodych Krwiodawców (JSMK) adresowane są przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ich nauczycieli z terenu powiatu bełchatowskiego. Uczestników gościł Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie i kompleks rekreacyjno-sportowy SOLPARK. Główną ideą przedsięwzięcia jest popularyzacja honorowego krwiodawstwa i zagadnień związanych z ochroną zdrowia. W tym roku poruszono m.in. tematyk raka piersi, AIDS i zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Młodzież uczestniczy w szkoleniach i wykładach, bierze udział w zawodach sportowych. Do tegorocznej rywalizacji zgłosiło się sześć drużyn, dla których puchary ufundował bełchatowski starosta. Najlepiej spisała się reprezentacja II Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie. Zmaganiom sportowym towarzyszyła akcja oddawania krwi. Zebrano blisko 17 litrów. Dwadzieścia trzy osoby zgłosiły się do rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego. JSMK odbyły się w ramach Międzynarodowego Tygodnia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża, ja też jubileuszu 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK. Z tej okazji Marek Kaczmarczyk, honorowy dawca krwi, otrzymał medal „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, a Beatę Wysmułek wyróżniono Odznaką Honorową PCK. Medale 60-lecia HK PCK przyznano Urzędowi Gminy w Kleszczowie, ZSP w Kleszczowie oraz spółce SOLPARK.
Opracowanie: Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji w starostwie