Środa 08 maja 2024

Integracja przez sztukę

Występy artystyczne, śpiew, tańce, radość i zabawa towarzyszyły uczestnikom osiemnastego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem przedsięwzięcia było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie. W sali koncertowej Miejskiego Centrum Kultury bawiło się ponad 300 osób.
glowne
W przeglądzie swoje talenty przedstawili wychowankowie i podopieczni Integracyjnego Przedszkola Samorządowego nr 3 w Bełchatowie, Domów Pomocy Społecznej w Zabłotach, Bełchatowie i Łochyńsku, Środowiskowych Domów Samopomocy w Drzewocinach, Bełchatowie i Walewicach, a także Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piotrkowie Trybunalskim i Bełchatowie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bełchatowie.

Jak podkreślają organizatorzy, tego rodzaju występy to dla osób niepełnosprawnych, z różnymi schorzeniami, ogromne przeżycie, a jednocześnie radość z możliwości wystąpienia przed publicznością. Jest to doskonała okazja do integracji, wzajemnego poznania się, poszerzenia spojrzenia na otaczający świat.

Grupy artystyczne zaprezentowały inscenizacje słowno-muzyczne, taniec, recytacje wierszy, a także przedstawienia teatralne. Z kolei w galerii Miejskiego Centrum Kultury można oglądać prace plastyczne wykonane przez osoby niepełnosprawne. W przygotowaniach i pracach podczas występów pomagali wolontariusze I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Bełchatowie.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy