Piątek 26 kwietnia 2024

Inwestycje powiatu i miasta

Ruchliwe skrzyżowanie bełchatowskich ulic Staszica i 1 Maja ma wreszcie doczekać się przebudowy i zmienić swoje oblicze. Na miejscu skrzyżowania ma powstać rondo, które usprawni komunikację w tej części miasta. Inwestycja finansowana będzie przez Urząd Miasta i bełchatowskie starostwo.
1
Na sesji Rady Powiatu 30 sierpnia radni wyrazili zgodę na porozumienie z miastem Bełchatów dotyczące współfinansowania przebudowy skrzyżowania tychże ulic. Z budżetu powiatu na ten cel w tym roku przeznaczone zostanie 1.300.000. złotych, pozostałą kwotę dołoży magistrat.

Kosztorys budowy ronda opiewał na 2,7 mln zł. Jednak na początku sierpnia, gdy urząd miasta rozstrzygnął przetarg na wykonanie ronda, okazało się, że koszt budowy wyniesie aż 4 miliony złotych. Aby zrealizować inwestycję potrzebna była z kolei zgoda radnych Rady Miasta na przesunięcie w budżecie dodatkowych pieniędzy na ten cel. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta (31 sierpnia) radni stosunkiem głosów 8 do 11 nie zgodzili się na to. W czwartek, 7 września, planowana jest nadzwyczajna sesja Rady Miasta, na której być może ponownie poruszony zostanie temat dołożenia pieniędzy na ten cel. Inwestycję finansowo miał wesprzeć ponadto jeden z funkcjonujących w tamtej okolicy marketów budowlanych.

Rondo w miejscu skrzyżowania ma usprawnić ruch. Obecnie kierowcy skręcający zwłaszcza w lewo, w ulicę Staszica, muszą często stać w korku, ponieważ wyjazd na tę ruchliwą ulicę nie jest łatwym zadaniem.

Starosta już zaakceptował plan czasowej organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Staszica i 1 Maja, który zacznie obowiązywać podczas trwania przebudowy. Skrzyżowanie będzie całkowicie zamknięte dla ruchu samochodowego, pojawią się objazdy.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy