Piątek 26 kwietnia 2024

Jak pomagają "komórkomaniacy"?

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie po raz kolejny wyszło z inicjatywą zorganizowania właśnie takiej pomocy.
glowne
W miniony piątek podczas Ogólnopolskich Igrzysk Osób Po Transplantacji można było zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS. Przed rozpoczęciem Igrzysk odbyła się prelekcja nt. przeszczepów i transplantacji. Centrum Kształcenia Praktycznego nauczone doświadczeniem zdobytym przez minione 2 lata, podczas organizowanej akcji przejęło rolę wykładowcy w tym bardzo trudnym i wrażliwym temacie. Prelekcja, która została wygłoszona miała na celu uświadomienie młodzieży czym dla osób chorych jest nasz szpik. Zaprezentowane zostały również filmy ukazujące przekazanie cząstki siebie przez dawcę, w skutek czego prelegenci mogli być świadkami narodzin nowego życia.

Po wygłoszonych prelekcjach wszyscy, którzy chcieli dać szansę na życie swoim bliźniakom genetycznym mogli przyjść na stadion lekkoatletyczny PCS i zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Cała akcja została przygotowana i przeprowadzona przez Wolontariuszy CKP-u, dzięki których zaangażowaniu do grona potencjalnych dawców dołączyło ponad 20 osób.

Rejestrować można się było również w Klubie „Gladiators”, który towarzyszył CKP już po raz drugi w tak szczytnej inicjatywie. Zawodnicy klubu z pełną świadomością hasła „Ty też uratuj komuś życie!”, które promowało akcje DKMS „podzielili się sobą” !

Duże podziękowania należą się uczniom CKP, którzy tak dzielnie pomimo niesprzyjającej pogody zachęcali i uświadamiali innych jak bardzo są potrzebni, bo to właśnie w nich jest lekarstwo na nowotwory krwi.

Pamiętajmy, że to życie pisze dla nas scenariusze…nigdy nie wiemy czy to właśnie my nie będziemy stać po stronie biorcy – tak uświadamiali wolontariusze.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy