Piątek 26 kwietnia 2024

Język niemiecki da się lubić - konkurs

Słuchają niemieckiej muzyki, interesują się geografią i polityką krajów niemieckojęzycznych, lubią czytać niemieckie teksty. Tacy są laureaci XIX Powiatowego Konkursu „Landeskunde”, który odbył się w I LO w Bełchatowie. W nagrodę otrzymali czeki o łącznej wartości 500 zł, ufundowane przez Starostę Bełchatowskiego Dorotę Pędziwiatr, patrona honorowego przedsięwzięcia.
główne
„Landeskunde” (tłum.: krajoznawstwo) , czyli konkurs sprawdzający znajomość języka niemieckiego oraz wiedzę ogólną o krajach niemieckojęzycznych, miał eliminacje szkolne i powiatowy finał. W tym ostatnim etapie młodzież najpierw pisała test, po którym pięciu najlepszych uczniów odpowiadało ustnie przed komisją konkursową. W wyniku tej rywalizacji najwięcej punktów zebrał Maksymilian Koźma z I LO, który zajął I miejsce i otrzymał czek na 250 zł. Na miejscu drugim uplasował się Wojciech Słok z III LO (nagroda 150 zł), a na trzecim – Maria Stachowiak z I LO (100 zł). Dyplomy i czeki wręczyły uczniom Joanna Zalejska, dyrektor I LO w Bełchatowie, a w imieniu Starosty Bełchatowskiego Agnieszka Wasilewska, naczelnik wydziału edukacji w starostwie. Laureaci przyznali, że bardzo lubią język niemiecki, uważają, że jest prostszy do nauczenia się od angielskiego. W jego przyswojeniu pomaga Marii słuchanie piosenek grupy Rammstein, a Wojtkowi zainteresowanie Austrią i Szwajcarią.

W przyszłym roku odbędzie się dwudziesta, jubileuszowa edycja konkursu. Organizatorzy już dziś planują z tej okazji atrakcje i niespodzianki, które mają być dodatkową motywacją dla uczestników.

Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji