Sobota 27 kwietnia 2024

Jubileusz 50 – lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Podstole

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Podstole gm. Drużbice podczas obchodów złotych godów. Na placu przy OSP w Podstole uroczystość rozpoczęła się mszą polową, którą celebrował ks. proboszcz parafii pw. św. Floriana Bogusław Karbownik.
główne
Podczas uroczystości nagrodzone zostały najstarsze panie działające w kole: Lucyna Kardas, Zofia Wdowiak, Mirosława Wdowiak. Nie zabrakło też życzeń i ciepłych słów od zaproszonych gości. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali historii koła, obejrzeli prezentację multimedialną, a na zakończenie części oficjalnej podziwiali występ Kapeli Ludowej z Orzku, która swoim repertuarem wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój. Wśród uczestników nie zabrakło kolorowych, ludowych strojów, ponieważ z życzeniami przybyły również koła działające na terenie gminy Drużbice z: Chynowa, Drużbic, Ras, Rożniatowic, Wadlewa, Zwierzyńca. Jak na koło gospodyń przystało panie z Podstoły przygotowały wiele smakołyków, którymi częstowały wszystkich przybyłych na to wydarzenie. Na zakończenie zaprezentowano pokaz sztucznych ogni.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła Dorota Pędziwiatr Starosta Bełchatowski.

Swą działalność Koło Gospodyń Wiejskich w Podstole rozpoczęło się w 1969 r. Pierwszą przewodniczącą i zarówno założycielką była Pani Józefa Śliwińska, a od 1983 r. przewodniczącą jest pani Grażyna Grącka.
Już od początku swej działalności koło organizowało wiele imprez dla mieszkańców wsi, takich jak: zabawy taneczne, dzień kobiet, ostatki, dożynki gminne oraz kościelne, wycieczki. Poza tym zajmowano się rozprowadzaniem piskląt pomiędzy członkiniami KGW.
W latach 2008 - 2012 koło brało udział w projektach unijnych i edukacyjnych, w ramach których realizowane były warsztaty, szkolenia, festyny, jarmarki.
KGW w Podstole uzyskało wiele dyplomów i wyróżnień za aktywizację i integrację na rzecz promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego. Na co dzień panie spotykają się we własnym gronie, aby przygotować piękne palmy na Niedzielę Palmową, czy też upleść wieniec dożynkowy, a także uczcić takie dni, jak: Dzień Kobiet, ostatki, andrzejki i inne.

Małgorzata Nowak
Zespół ds. Promocji