Sobota 27 kwietnia 2024

Komisja lekarska kwalifikuje do wojska

Kiedyś był postrachem młodych chłopaków, dziś nikogo już nie stresuje. Mowa o dawnym poborze do wojska, czyli kwalifikacji wojskowej. Dziś rano (2 marca) pierwsi mężczyźni z rocznika 1999 z terenu miasta Bełchatowa stawili się przed Powiatową Komisją Lekarską. W całym kraju kwalifikacja obejmie około 220 tys. osób.
3
- W tym roku łączna liczba osób podlegających kwalifikacji wojskowej w powiecie bełchatowskim to 691 – mówi Jan Wionczyk, naczelnik wydziału spraw obywatelskich bełchatowskiego starostwa, który odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. - Pamiętam lata, kiedy poborowych było 1,5 tysiąca, a my potrzebowaliśmy na ich przebadanie i zakwalifikowanie do danych kategorii dwóch miesięcy. Obecnie widać efekty niżu demograficznego oraz to, że nie jest to postrach dla młodych ludzi, bo do wojska idą tylko ci, którzy sami tego chcą.

Powiatowa Komisja Lekarska pracuje w Bursie Szkolnej przy ul. Czaplinieckiej 66 w Bełchatowie..

Kwalifikacja wojskowa w powiecie bełchatowskim rozpoczęła siędziś i trwać będzie do 06.04.2018 r. Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu odpowiada starosta. Jej organizacją zajmuje się wydział spraw obywatelskich starostwa.

Harmonogram pracy komisji lekarskiej:

02.03-19.03  – Miasto Bełchatów
19.03 – Gmina Drużbice
20.03-22.03 -  Gmina Bełchatów
22.03 – 26.03 – Gmina Szczerców
26.03-28.03 Gmina Kleszczów
28.03 Gmina Rusiec
29.03 Gmina Kluki
29.03 – 04.04.Miasto i Gmina Zelów
05.04.2018     K O B I E T Y
06.04.2018 r. Osoby powracające z badań specjalistycznych.
Dzień 5 kwietnia przeznaczony jest dla kobiet, które kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych lub na kierunkach psychologicznych.

Obowiązek stawienia się przed komisją wojskową polega na stawieniu się przed się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień. W czasie kwalifikacji organy te urzędują w jednym lokalu.
Ci, którzy na kwalifikację zostają wezwani po raz pierwszy, muszą zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, paszport), dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie, kwalifikacje zawodowe lub zaświadczenie o kontynuacji nauki. Osoby, które już brały udział w KW, powinny zabrać: dokument potwierdzający tożsamość, bieżącą dokumentację medyczną z wynikami specjalistycznych badań z okresu ostatnich 12 miesięcy oraz książeczkę wojskową.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy