Sobota 27 kwietnia 2024

„Leśni bohaterowie” najlepsi

Za spektakl pt. „Leśni bohaterowie” Szkoła Podstawowa nr 9 w Bełchatowie zdobyła Grand Prix Festiwalu Ekologicznej Twórczości Dzieci, który organizuje bełchatowskie starostwo. W ciągu dwóch dni festiwalowych (28 i 29 listopada) dzieci zaprezentowały w sumie szesnaście przedstawień, w których chwaliły piękno przyrody i zachęcały do dbania o środowisko.
glowne
Do tegorocznego Festiwalu Ekologicznej Twórczości Dzieci zgłosiło się dziesięć przedszkoli i sześć szkół podstawowych, głównie z Bełchatowa, ale także z Zelowa, Dobrzelowa, Domiechowic, Janowa, Łobudzic i Lubca. Każda placówka przygotowała przedstawienie teatralne o tematyce ekologicznej. Każda wykonała i przywiozła z sobą do auli ZSP nr 3 (tu odbywały się przesłuchania) dekoracje, rekwizyty i kostiumy. Wszystko wykonane z recyklingowych materiałów, ale nie brakowało także przedmiotów typowo domowych, jak np. wanna czy bujany fotel, niezbędnych dla autentyczności spektaklu. W niektórych placówkach, jak np. w PS nr 5, zaangażowano w to przedsięwzięcie aż trzy pokolenia: dzieci, rodziców i dziadków. Było warto, bowiem na laureatów czekały wartościowe nagrody o łącznej wartości 10 tys. zł, m.in.: laptop, drukarka, kino domowe, projektor.

Jury oceniało nie tylko repertuar i jego wartości edukacyjne, ale także kostiumy, rekwizyty i umiejętności artystyczne młodych aktorów. W komisji konkursowej pracowały panie z Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie: Mariola Biegańska i Monika Bartłomiejczyk oraz Magdalena Luba i Sylwia Poteralska z wydziału ochrony środowiska w starostwie. Wydanie werdyktu w sprawie Grand Prix nie było trudne. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bełchatowie błysnęli talentem scenicznym, swobodą i wręcz radością z udziału w przedstawieniu pt. „Leśni bohaterowie”. To najbardziej urzekło jury. Opiekunka uczniów Małgorzata Korczak, odbierając w nagrodę cenny projektor, przyznała, że spełniło się jej i młodzieży marzenie o tym urządzeniu. Cieszyły się także inne placówki. Wśród przedszkoli nagrodzone zostały: I. PS nr 7 w Bełchatowie; 2. PS nr 8 w Bełchatowie; 3. PS nr 1 w Zelowie, natomiast najlepsze szkoły podstawowe to: 1. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie; 2. SP w Dobrzelowie i 3. SP nr 1 w Bełchatowie.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji