Piątek 26 kwietnia 2024

Marsz na pamiątkę Powstańców Styczniowych 1863 r.

Około 15 km liczyć będzie trasa tegorocznego Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r. Przedsięwzięcie zaplanowano w najbliższą niedzielę, 15 stycznia. Patronuje mu starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski.

Po raz siedemnasty w historii naszego powiatu odbędzie się wydarzenie, które na pamiątkę sprzed ponad 150 lat, uczci bohaterów walczących o niepodległość Polski. Tegoroczny Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych odbędzie się w niedzielę, 15 stycznia. Rozpocznie się mszą św. o godz. 9 w Parznie, miejscowości znanej dzięki postaci Wandy Malczewskiej, legendarnej świeckiej mistyczki, aktywnej społecznicy, krzewiącej wśród ludności wartości chrześcijańskie i patriotyczne. Jak głoszą notatki dotyczące biografii Wandy Malczewskiej, wspierała ona powstańców udzielając im schronienia czy pomocy medycznej. Co roku w jej krypcie w parznieńskim kościele składane są kwiaty od uczestników Marszu.

Po nabożeństwie wędrowcy w zwartej kolumnie wyruszą w kierunku Grobli. W tej miejscowości planowany jest postój i ciepły posiłek. Kolejny będzie w Kurnosie II. Długość całej trasy wyniesie około 15 km. Uczestnicy Marszu z Bełchatowa mogą skorzystać z transportu do Parzna. Zbiórka o godz. 8 przed Urzędem Miasta.

Z organizatorem Marszu można kontaktować się mailowo pod adresem: marsz1863@onet.pl