Czwartek 02 kwietnia 2020

Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Od lat Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863r. cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzisiaj odbył się już po raz dwudziesty. Wzorem lat wcześniejszych uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy - krótszą (10 km) oraz dłuższą (14 km). Głównym organizatorem marszu było Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr.
zdjęcie
Głównym celem marszu jest propagowanie patriotycznych postaw, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Uczestnicy mogli wybrać jedną z dwóch przewidzianych tras (1) do Grocholic i (2) do Parzna. Obie zakończyły się w Kurnosie Drugim. Organizatorzy zadbali o ciepłe posiłki i postoje. Trasa pierwsza prowadziła z Bełchatowa do Grocholic gdzie złożono kwiaty przy pomniku Powstańców Styczniowych.
Powiat reprezentował członek zarządu Marek Jasiński. Odbyła się także Msza Św, a następnie uczestnicy przeszli do Oleśnika i Kurnosu Drugiego.
Uczestnicy dłuższej trasy wzięli udział we mszy św w Parznie. Złożono także kwiaty w krypcie Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Następnie wyruszyli w trasę, która wiodła z Parzna przez Groblę, Kluki, Kaszewice do Kurnosa II. W Kaszewicach znajduje się mogiła powstańców. Tradycją Marszu było zatrzymanie się przy niej i złożenie kwiatów.

 
Zespół ds. Promocji
Powiat Bełchatowski
← powrót