Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Sobota 27 kwietnia 2024

Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
„Chroniąc rośliny - chronisz życie” (ang. Protecting Plants, Protecting life) to oficjalne hasło obchodów, które wpisuje się w główne przesłanie Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin. Rok zdrowia roślin jest właśnie po to, żeby przypomnieć i wzmocnić wiedzę o tym, że rośliny także są narażone na rozmaite wirusy i choroby oraz szkodniki. Narażone są także na wzmożoną działalność człowieka, zmiany klimatu, rozmaite niekorzystne zjawiska pogodowe.
główna roslina
Głównym celem działań jest podniesienie świadomości ludzi na całym świecie na temat tego, w jaki sposób ochrona zdrowia roślin może przyczynić się do wyeliminowanie głodu, zmniejszenia ubóstwa, ochrony środowiska i pobudzenia rozwoju gospodarczego.Obecnie, co roku nawet aż 40 procent światowych plonów ulega zniszczeniu przez organizmy szkodliwe dla roślin. Szkodniki i choroby roślin, powodujących w skali świata ogromne straty gospodarcze i spustoszenie w środowisku naturalnym, negatywnie wpływając na poziom życia, a nawet losy wielu narodów.Zdrowe rośliny dają wyższe i jakościowo dobre plony. Mogą także wspomagać ludzi w walce z niekorzystnymi zmianami klimatu, deficytem wody i erozją gruntów. Zasadne jest zatem masowe podnoszenie poziomu świadomości na temat znaczenia zdrowia roślin dla Ziemi poprzez zaplanowane inicjatywy wielu organizacji międzynarodowych, nie tylko związanych z branżą rolniczą.
Rezolucja o ustanowieniu roku 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin została przyjęta w Rzymie, 5 lipca 2017 r., w czasie 40. sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Taką inicjatywę w 2015 r. zgłosiła Finlandia. Propozycja otrzymała zdecydowane poparcie Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin (IPPC), Organizacji ds. Żywności i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) oraz 73. Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Ogłaszając rezolucję, Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło FAO, wraz z Sekretariatem IPPC, do sprawowania funkcji głównej agencji odpowiedzialnej za prowadzenie działań, a do rządów, społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego wystosowało wezwanie do zaangażowania się w tę inicjatywę na poziomie globalnym, regionalnym i krajowym. W 2020 roku, na całym świecie odbędzie się tysiące wydarzeń poświęconych tematyce zdrowia roślin.
Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin jest międzynarodowym traktatem, który wszedł w życie w 1952 r. i stanowi ramy ochrony światowych zasobów roślin przed stratami powodowanymi przez szkodniki. Obecnie organizacja zrzesza 183 członków. Polska jest sygnatariuszem Konwencji od 1996 r.
Na stronie internetowej piorin.gov.pl można śledzić aktualności, w tym informacje na temat planowanych wydarzeń, związanych z obchodami Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin.
 
Źródło: piorin.gov.pl
← powrót