Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Sobota 27 kwietnia 2024

MOS zamiast MOW

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Łękawie zlikwidowany decyzją Rady Powiatu w Bełchatowie. Radni powołali natomiast inną placówkę o nazwie: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, dla uczniów z terenu naszego powiatu wymagających specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i socjoterapii.
główne
Najważniesze ustalenia XX Sesji Rady Powiatu w Bełchatowie
Likwidacja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łękawie
Rada Powiatu podjęła uchwałę o likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łękawie. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 9 było przeciwnych. Obradom sesji przysłuchiwało się kilkunastu pracowników Ośrodka wraz z dyrektorem.

Przedmiotowa uchwała mówi o likwidacji z dniem 31 sierpnia 2012 r. szkół specjalnych ze względu na niedostosowanie społeczne dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i resocjalizacji - wchodzących w skład MOW w Łękawie - tj. Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Łękawie. Wychowankom likwidowanej placówki zostaną zapewnione odpowiednie warunki bytowe i opieka wychowawcza w placówkach resocjalizacyjnych wskazanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji*.

*Ośrodek Rozwoju Edukacji jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym prowadzoną przez Ministra Edukacji Narodowej. Powstał 1 stycznia 2010 roku w wyniku połączenia Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej. Kierowanie nieletnich do MOW i MOS jest zadaniem placówki realizowanym na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w młodzieżowym ośrodku wychowawczym oraz młodzieżowym ośrodku socjoterapii.

MOW w Łękawie to placówka resocjalizacyjna dla chłopców w wieku od 13 do 18 lat, umieszczonych w niej na podstawie postanowień sądów rodzinnych. Wychowankami są nieletni z całego kraju niedostosowani społecznie, wymagający stosowania specjalnej organizacji nauki, wychowania i resocjalizacji, mający ogromny bagaż negatywnych doświadczeń życiowych. Liczba skierowanych do pobytu w łękawskim Ośrodku osób jest zmienna: ok. 50 - 60. Podopieczni pochodzą z całego kraju. Kadrę stanowi 61 osób: pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały o likwidacji Ośrodka, w MOW w Łękawie podejmowane są od dawna działania naprawcze dotyczące np. zmniejszenia liczby ucieczek wychowanków z Ośrodka. Jednak osiągnięte rezultaty są niewspółmierne w stosunku do poniesionych nakładów finansowych. Zdaniem władz Powiatu Bełchatowskiego, istnieje szereg argumentów przemawiających za radykalnym rozwiązaniem, jakim jest likwidacja tej placówki. Prawie połowa wychowanków Ośrodka znajduje się poza nim na tzw. „ucieczkach”. Dla przykładu: dane z kontroli 7.10.2009r. wykazały obecność 44 osób, podczas gdy w księdze ewidencji wpisanych było 65 wychowanków. Dopiero realizacja „Programu zindywidualizowanych zajęć wyrównawczych, specjalistycznych i pozalekcyjnych dla wychowanków MOW w Łękawie - Kształcę się - Pracuję - Jestem", na który w ciągu 2 lat wydatkowano 790 085,68 zł ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, pozwoliła o połowę zmniejszyć liczbę ucieczek. Realizacja programu zakończyła się 31 marca 2011 roku.

W 2007 roku pozyskano z MEN 340 000 złotych w ramach programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła". Dzięki tym środkom wyposażono pracownię terapeutyczną, stworzono pracownię Szkolnego Klubu Europejskiego, doposażono sypialnie i świetlice wychowanków w nowe meble oraz sprzęt AGD i RTV oraz zakupiono pomoce dydaktyczne. Obecny stan techniczny zakupionego sprzętu wskazuje na brak poszanowania mienia przez wychowanków.

W 2010 roku przebywało w Ośrodku średnio 42 wychowanków, a roczny koszt funkcjonowania placówki wyniósł to 4 192 089,60 złotych, podczas gdy subwencja przyznana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej opiewała na 3 483 742,42 złotych. W 2011 roku przebywało w Ośrodku średnio 38 wychowanków, a roczny koszt funkcjonowania wyniósł 4 635 766,42 złotych (MEN przekazało subwencję 4 409 405,20 zł).

W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Łękawie przebywa młodzież spoza terenu powiatu bełchatowskiego w sytuacji, gdy dla uczniów z terenu naszego powiatu wymagających specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i socjoterapii brakuje tego rodzaju miejsc. W kraju funkcjonuje 78 młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Młodzież ze zlikwidowanego Ośrodka w Łękawie zostanie do nich skierowana.  
 

Utworzenie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii
Likwidacja MOW w Łękawie, a następnie utworzenie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii umożliwi Staroście Bełchatowskiemu umieszczanie w nim w pierwszej kolejności wychowanków z terenu powiatu bełchatowskiego. W obowiązującym stanie prawnym możliwe jest kierowanie dzieci do MOS wyłącznie na podstawie orzeczenia poradni psychologiczno - pedagogicznej wydanego na wniosek rodziców. Głównymi celami MOS w Łękawie będą:
1) eliminowanie przyczyn i przejawów zaburzeń zachowania oraz przygotowanie wychowanków do życia zgodnego z obowiązującymi normami społecznymi i prawnymi poprzez udzielanie im specjalistycznej pomocy;
2) umożliwienie uzyskania w bezpiecznych warunkach wiedzy i umiejętności niezbędnych do ukończenia gimnazjum, a także stworzenie warunków umożliwiających intelektualny i emocjonalny rozwój uczniów poprzez odpowiednią organizację procesu kształcenia oraz działania wspomagające wychowawczą rolę rodziny.

Informacja o kondycji finansowej szpitala
Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie przedstawił radnym informację na temat kondycji finansowej placówki. Wynika z niej, iż wielkość kontraktu na świadczenie usług medycznych zawarta w umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia na rok 2012 kształtuje się na poziomie 100 230 000 zł. W stosunku do roku ubiegłego jest wyższa o 2,6%. W wyniku rozstrzygnięcia postępowania konkursowego na działanie zespołów wyjazdowych ratownictwa  medycznego szpital utracił kontrakt w tym zakresie na okres 5 lat. Roczna wartość kontraktu wynosi ok. 4,8 miliona złotych.  W wyniku tego 45 osób stanęło przed widmem utraty miejsca pracy. Mając na uwadze względy społeczne i fachowość personelu, dyrekcja zdecydowała o zatrudnieniu części osób na innych stanowiskach pracy (28), 7 osobom wypłacono odprawy. Od lutego br. szpital przejął świadczenie usług w zakresie nocnej i świątecznej podstawowej opieki zdrowotnej.


W bieżącym roku w ramach świadczonych usług pojawiły się nowe pozycje w zakresie programów zdrowotnych takich jak leczenie: stwardnienia rozsianego, łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym, chemioterapia  warunkach ambulatoryjnych. Wszystkie działania zmierzające do maksymalizacji wysokości kontraktu nie są w stanie pokryć rosnących kosztów utrzymania szpitala, które w stosunku do roku ubiegłego wykazują 8 %-owy wzrost. Działalność szpitala za I kwartał bieżącego roku zamknęła się stratą w wysokości 2,9 miliona złotych.

Problematyczny dla szpitala jest temat nadwykonań, za które płatnik, czyli NFZ nie płaci. Za lata 2010 – 2011 szpital próbuje bezskutecznie wyegzekwować kwotę 4,8 miliona złotych. Sprawa nadwykonań za rok 2010 jest aktualnie w postępowaniu sądowym.


- Działania zmierzające do poprawy sytuacji muszą obejmować najwyższe pozycje kosztowe. Oszczędności w gospodarowaniu kosztami musimy szukać w gospodarce lekowej, w zakupie materiałów i usług. Niewykluczone, że optymalizacji zostaną poddane koszty osobowe – uważa Mirosław Leszczyński, dyrektor bełchatowskiego szpitala.

 


A.Zawodzińska, M.Biedzińska, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu

← powrót