Sobota 27 kwietnia 2024

Na urodzinach szkoły w Wygiełzowie

Szkoła podstawowa w Wygiełzowie świętuje w tym roku jubileusz 55-lecia. Okazję tę uczczono uroczystą akademią z udziałem uczniów, rodziców, nauczycieli, absolwentów i wspierających placówkę osób czy instytucji. Wydarzenie objął patronatem honorowym Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.
glowne
Historia edukacji w Wygiełzowie w gminie Zelów sięga XIX wieku, jednak budynki poprzednich szkół już nie istnieją. Pierwsza wzmianka dotycząca placówki pochodzi z 1879 roku. Była to wtedy szkoła początkowa. W latach 1904 – 1916 była to szkoła rosyjska. W czasie II wojny szkołę zajęli Niemcy. Po wyzwoleniu nauka rozpoczęła się w starej szkole, także w baraku stojącym na obecnym placu szkoły oraz w mieszkaniach u prywatnych osób. W 1958 r. powołano Komitet Koordynacyjny Społecznego Funduszu Budowy Szkoły. W październiku 1959 r. położono fundamenty, a 28 kwietnia 1962 r. oddano uroczyście pierwszą w ówczesnym powiecie łaskim Szkolę Tysiąclecia. Nadano jej imię Marii Konopnickiej. Taka jest wiele skrócona historia jubilatki, która szczegółowo, dodatkowo ilustrowana archiwalnymi fotografiami, zaprezentowana jest na stronie internetowej szkoły.

Uroczyste obchody 55-lecia szkoły zaszczycili obecnością liczni goście, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji współpracujących, rodzice i absolwenci. Starostę bełchatowskiego reprezentował Tomasz Jachymek, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Bełchatowie. Waldemar Wyczachowski wystosował list do szkolnej społeczności, w którym pogratulował jubileuszu, życzył pomyślnej przyszłości i nawiązał też do postaci Marii Konopnickiej:

„Historia szkoły w Wygiełzowie to jednocześnie imponująca historia wielu społeczników i pedagogów. Chylę dziś czoła przed tymi osobami i doceniam wysiłek i zaangażowanie obecnej kadry, której staraniem jest rozkwit placówki. Tak właśnie postrzegam szkolne sukcesy i różnorodne przedsięwzięcia, dzięki którym uczniowie poszerzają swoje horyzonty, zdobywają cenne umiejętności, sławią dobre imię miejsca swojej nauki. (...)Pamiętajcie, że patron to nie tylko powód do Waszej dumy, ale także odpowiedzialność za jego dzieło. Wiele wartości, które były bliskie sercu Konopnickiej, to prawdziwe i, niestety, coraz rzadsze skarby: umiłowanie Ojczyzny i mowy ojczystej, pokora, troska o najsłabszych. Wierzę, że dla Szkoły Podstawowej w Wygiełzowie są to wyzwania, by poprzez naukę, wychowanie i codzienne postawy popularyzować te wartości w społeczeństwie”.

Uczniowie przygotowali na akademię program artystyczny, w którym prócz wspaniałej recytacji, pięknie śpiewanych piosenek był także wyjątkowy pokaz umiejętności gimnastyki artystycznej uczennic z kl. V i VI. Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie nagród w VI Gminnym Konkursie Literackim pt. „Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego, aby się wznieść, musimy trzymać się razem”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa starych zdjęć pt. „Wspomnień czar”, które udostępnili absolwenci i byli pracownicy szkoły.

Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji