Sobota 27 kwietnia 2024

Niebieskie balony tolerancji

Zimny, kwietniowy wiatr nie ostudził ani o stopień gorących serc uczestników bełchatowskich obchodów Dni Świadomości Autyzmu „Ich świat, nasz świat, jeden świat”. Patronat nad wydarzeniem sprawowała Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski. Niebieski korowód przeszedł ulicami miasta, pokazując, że społeczeństwo nie wyklucza osób dotkniętych autyzmem czy innego rodzaju schorzeniami.

główne
- O osoby dotknięte autyzmem musimy się troszczyć przez cały rok, dziś natomiast jest czas na pokazanie ich problemów, ich świata i ich zmagania z niepełnosprawnością – mówi Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski. - Cieszę się, że w tegorocznym marszu wzięło udział tak wiele dzieci z przedszkoli i szkół. Jest to dla nich doskonała lekcja tolerancji, zrozumienia dla drugiego człowieka, lekcja pomocy bliźniemu i solidarności z osobami dotkniętymi różnego rodzaju chorobami.

Niebieski pochód wyruszył spod budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego o dotarł na Plac Narutowicza, gdzie wypuszczono w niebo niebieskie balony, symbolizujące solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem. Następnie w sali widowiskowo-teatralnej MCK-Giganty Mocy w Bełchatowie rodzice i uczniowie ze spektrum autyzmu z SOSW w Bełchatowie, wystawili przedstawienie pt. „Tulipan”.

- Po raz kolejny nasza placówka przyłącza się do międzynarodowej kampanii Światowego Dnia Autyzmu – mówi Małgorzata Stemplewska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. gen. J. Głuchowskiego w Bełchatowie. - Chcemy szerzyć w naszym mieście wiedzę na temat autyzmu i pomagać osobom dotkniętym tym problemem poprzez happeningi, konferencje, spotkania, a także za pomocą środków masowego przekazu. Przeszliśmy niebieskim korowodem ulicami Bełchatowa, aby przypomnieć jego mieszkańcom, że obok nich żyją osoby autystyczne, które mają swoje potrzeby, pragnienia i że ich świat jest inny i to od nas zależy, czy nas zaproszą do niego.

Z kolei 11 kwietnia 2019 r. SOSW organizuje w placówce spotkanie z rodzicami dzieci ze spektrum autyzmu. Sylwia Mądra - matka dwunastolatka z Łodzi opowie, jak na co dzień wspiera swojego syna i pomaga mu w rozwijaniu swojego potencjału. Można będzie pozyskać od niej praktyczne porady związane z możliwością uzyskania pomocy od różnych instytucji działających na rzecz rodziny i dzieci. Spotkanie szkoleniowe będzie też okazją do poznania jej dziecka - Janka Gawrońskiego, aktora grupy teatralnej „Autentyczni Artyści” zrzeszającej dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu, samorzecznika, społecznika i uczestnika inicjatyw, tj. Autism Team, Jasna Strona Spektrum i „Chcemy całego życia”. Do udziału w części szkoleniowej Dni Autyzmu zaproszono Marię Dąbrowską-Jędral, która zaprezentuje Program HANDLE stworzony przez Judith Bluestone, dający rodzicom i opiekunom osób z trudnościami łagodne narzędzia do pracy w warunkach domowych. HANDLE wykorzystuje zasadę tzw. Łagodnego Wzmocnienia i jego celem jest uwolnienie potencjału osoby, by mogła pokonać swoje trudności i osiągnąć lepszą jakość życia.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy