Sobota 27 kwietnia 2024

Niech żyje nam górniczy stan!

Tegoroczny Dzień Górnika pracownicy bełchatowskiej kopalni świętowali w poniedziałek, 5 grudnia. Wśród licznych gości uroczystości był Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz.
5
Górnicy uczestniczyli w nabożeństwie w kościele na Binkowie, a po nim przemaszerowali w ulicznym korowodzie do hali przy ul. 1 Maja. Tutaj odbyła się uroczysta akademia z udziałem kilkuset osób, dla której wyjątkową nobilitacją była obecność Antoniego Macierewicza, Ministra Obrony Narodowej, a także parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych z powiatu bełchatowskiego, w tym Waldemara Wyczachowskiego, starosty bełchatowskiego, licznych instytucji, uczelni, firm oraz organizacji.

Minister Antoni Macierewicz zwrócił się do braci górniczej porównując jej misję do służb mundurowych i wojska, których łączy każdego dnia praca związana z trudem i niebezpieczeństwem. Minister przypomniał o wizycie w bełchatowskim zagłębiu w roku 2009 roku prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który uważał, że bezpieczeństwo energetyczne kraju powinno być oparte na zasobach polskiej ziemi. Zgodził się z górnikami, że troska o ich zaplecze socjalne powinna być dla rządu zawsze ważną kwestią.

Uroczystość była okazją do złożenia górnikom podziękowań za trudną, ale i dobrą pracę oraz do przekazania życzeń. Starosta Waldemar Wyczachowski życzył bezpiecznej pracy i opieki patronki, nawiązując do niedawnych tragicznych wydarzeń w kopalni miedzi w Rudnej. Barbórka to także odpowiedni czas, by podsumować najważniejsze osiągnięcia przedsiębiorstwa, jak też przedstawić plany na przyszłość. Marian Rainczuk, Dyrektor Oddziału KWB Bełchatów PGE GiEK S.A. zapowiedział, że zaplanowane na 2016 rok wydobycie 39,9 mln ton węgla zostanie zrealizowane.

- Od początku tego roku do dziś wydobyliśmy 36 mln ton węgla, zdjęliśmy 110 mln m3 nadkładu i wypompowaliśmy 201 mln m3 wody. Już w tym momencie wykonaliśmy plan wydobycia węgla za jedenaście miesięcy w 101%, a mamy nadzieję, że do końca roku ten wynik jeszcze poprawimy – powiedział Marian Rainczuk.

Załoga kopalni liczy obecnie 4903 pracowników (stan na 10.11.2016 r.). W mijającym roku 233 osoby rozwiązały stosunek pracy, w tym 209 w ramach Programu Dobrowolnych Odejść, z czego 177 przeszło na emeryturę. Od 2011 roku systematycznie zmniejszała się w kopalni ilość wypadków, z 23 do 9 w roku 2015. W bieżącym roku zanotowano 10 wypadków przy pracy. Od 2004 r. nie zdarzył się wypadek śmiertelny. Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów jest dwukrotnym laureatem krajowego konkursu organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy – „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” i została wpisana na elitarną Złotą Listę Pracodawców.

Wśród najważniejszych zadań na rok 2017 wymienia się uzyskanie koncesji na wydobycie węgla z zasobów uwięzionych na zboczu transportowym w Polu Bełchatów, uruchomienie kamieniołomów na zboczu południowym w Polu Szczerców, deponowanie ubocznych produktów spalania z elektrowni Bełchatów wewnątrz w zwałowiskach i rozpoczęcie prac związanych ze złożem w rejonie Złoczewa w terminie wcześniejszym niż 2020 rok.