Piątek 26 kwietnia 2024

Nowa jakość komfortu i bezpieczeństwa w SOSW

W budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Targowej w Bełchatowie wykonano w ostatnich miesiącach wiele prac remontowo-budowlanych, które kosztowały 550 tys. zł. Pracownicy i podopieczni najbardziej cieszą się z nowej windy i podjazdu.
2
Część kosztów rozbudowy SOSW, tj. ponad 200 tys. zł bełchatowskie starostwo pozyskało z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pozostała suma (320 tys. zł) pochodziła z budżetu powiatu. Prace obejmowały przebudowę instalacji wodociągowej, grzewczej, wentylacyjnej i elektrycznej oraz kanalizacji deszczowej na zewnątrz budynku.

Budynek ośrodka składa się z dwóch oddzielnych części i łącznika. Pierwsza mieści internat, druga szkołę i garaże. Obiekt jest budynkiem dwukondygnacyjnym w części szkolnej i łączniku oraz trzykondygnacyjnym z podpiwniczeniem w części internatu. Dwupiętrowa, stara część budynku ma już prawie 60 lat. Posiada wiele wysokich schodów, którymi podopieczni musieli dostawać się do pokoi mieszkalnych, świetlic, pracowni gastronomicznej, sali logopedycznej, sali gospodarstwa domowego i sali do terapii Biofeedback. Dla dzieci i młodzieży na wózkach inwalidzkich ta część budynku była dotąd właściwie niedostępna. Nowa winda i podjazd dla wózków inwalidzkich między łącznikiem i częścią szkolną ułatwią poruszanie się po ośrodku.

- Wiele osób nie mogło uczyć się w naszej placówce ze względu na bariery architektoniczne, tj. schody i piętra – mówi Małgorzata Stemplewska, dyrektor SOSW. - Winda przyczyni się do rozwijania pełnej samoobsługi młodych ludzi, dostępności wszelkich terapii dla wszystkich uczniów, maksymalnego wykorzystania czasu pracy nauczyciela oraz ucznia i przede wszystkim bezpiecznego i wygodnego przemieszczania się po terenie ośrodka.

Winda ma zamontowane energooszczędne oświetlenie LED we wnętrzu kabiny oraz czujnik zabezpieczający przed przytrzaśnięciem. Aparatura sterownicza umożliwia m.in. precyzyjne zatrzymywanie się dźwigu na odpowiednim poziomie (dzięki temu przy progu nie tworzy się trudny do pokonania np. przez wózki stopień) oraz awaryjny zjazd na poziom przystanku przy braku prądu.
Opr. Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji