Wtorek 19 marca 2024

O radości z życia na konferencji dla młodzieży

Pod hasłem „Ratujmy radość” Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bełchatowie zorganizowała dla młodzieży konferencję poświęconą, mówiąc najogólniej, sposobom na lepsze życie, wolne od stresu i zmartwień, spełnione i wartościowe. Złożyły się na nią wykłady i praktyczne warsztaty.
glowne
Konferencję w bełchatowskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zorganizowano w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją. Zagadnienia, które zostały poruszone podczas kilku godzin spotkania uczniów ze specjalistami, nie dotyczyły stricte tylko depresji. Młodzież poznała wiele praktycznych sposobów na skuteczne i bezpieczne zmaganie się z problemami codziennego życia, jakie rodzą się w szkole czy też w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi. Nieumiejętne radzenie sobie z nimi może prowadzić do obniżonego nastroju, a nawet depresji.

W wykładzie inaugurującym zostało omówionych osiem głównych czynników, istotnych dla zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej. Są to głębokie, spokojne i uważne oddychanie, zdrowe odżywianie się, odreagowywanie np. poprzez aktywność fizyczną, odpoczywanie, opiekowanie się sobą, zaufanie do siebie, praktykowanie uwazności w chwili obecnej oraz odpuszczanie, mówienie „nie”.

W części warsztatowej konferencji młodzież poznawała strategie uczenia się jako metody redukcji stresu przed egzaminami oraz sztukę negocjacji, która pomaga w kontaktach z innymi ludźmi. Bardzo ciekawym było spotkanie z Zbigniewem Korzeniem, przewodniczącym Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, poświęcone uzależnieniom od alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Uczniowie sami decydowali, w których zajęciach chcą wziąć udział. Konferencję zakończyło wspólne tańczenie zumby, które wzmocniło główne przesłanie przedsięwzięcia:
"Jedynym skutecznym środkiem na depresję jest oddanie życiu znaczenia
poprzez zwiększenie czerpanej z niego przyjemności”
.
Agnieszka Zawodzińska