Piątek 26 kwietnia 2024

Ogólnopolska Konferencja Naukowa Lekarzy

Konferencję Naukową „Problemy psychiatryczne w praktyce lekarza rodzinnego” zorganizowały Klinika Wolmed i Fundacja Rozwój - Lepsza Przyszłość w Bełchatowie. W dniach 14-15 października 2011r.miała miejsce w Bełchatowie IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Problemy psychiatryczne w praktyce lekarza rodzinnego”. Uczestniczyło w niej 150 lekarzy i terapeutów z całego kraju, a wykładowcami byli wybitni polscy naukowcy z różnych dziedzin medycyny.Gościem honorowym konferencji był ks. bp. prof. Antoni Długosz.

Szczepan Chrzęst, Starosta Bełchatowski i Patron Honorowy Konferencji, podziękował organizatorom za konsekwentne działania w promowaniu zdrowia. Zaznaczył, jak ważna jest rola lekarzy rodzinnych w profilaktyce i leczeniu chorób psychosomatycznych:

Coroczne spotkania lekarzy i wybitnych naukowców w naszym mieście dowodzą, że region jest nie tylko ośrodkiem nowoczesnych technologii i zrównoważonego rozwoju- powiedział starosta. - Aspiruje także do ważnego miejsca na mapie Polski w dziedzinie nauki i kultury.

Wśród ważnych przyczyn zapadalności na większość chorób o wysokim czynniku umieralności wymienia się czynniki psychiczne, które każdy lekarz powinien uwzględniać w diagnostyce i leczeniu.

Jak obliczyli eksperci, co siedem sekund na świecie ktoś umiera z powodu cukrzycy. Szacuje się, że w naszym kraju liczba chorych wynosi ok. 2,5 mln. Ponad półtora miliona pacjentów jest aktywnie leczona z powodu zaburzeń układu krążenia i chorób serca. Są to główne przyczyny przedwczesnej śmierci Polaków. Każdego dnia z ich powodu umiera blisko 500 osób, a dwadzieścia procent z nich przedwcześnie.

Około 4 mln ludzi (10% społeczeństwa) cierpi na astmę oskrzelową. Jest to także najczęstsza choroba przewlekła polskich dzieci. Współczynnik śmiertelności szacowany jest na 5-10 przypadków na 10 tys. chorych i należy do najwyższych w Europie.

Swoje żniwo zbiera także depresja - najbardziej podstępna wśród chorób określanych mianem cywilizacyjnych. Tylko w ubiegłym roku skutecznego zamachu na własne życie dokonało 4087 osób. Najliczniejsza grupa wiekowa to 16-21 lat i 45 – 55 lat. Największe w Polsce badania populacji osób starszych prowadzone przez PolSenior wykazują, że choroba nie omija także seniorów. 30 proc. badanych ma niezdiagnozowaną depresję, a prawie tyle samo cierpi na zaburzenia pamięci.

Niepłodność, która została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną, dotyka w Polsce ok. 20 proc. populacji. Co piąta para ma problemy z poczęciem dziecka.

- W regionie łódzkim debata nasza nabiera szczególnego znaczenia- podkreślił w swoim wystąpieniu Sławomir Wolniak, ordynator kliniki Wolmed. - Według ostatnich danych GUS mieszkańcy województwa żyją krócej, a ich średni wiek życia wydłuża się znacznie wolniej niż w innych miejscach kraju. Rodzi się mniej dzieci. Wzrasta za to liczba samobójstw - tylko w bieżącym roku na swoje życie targnęło się 271 osób.

Źródło: Klinika WOLMED