Czwartek 09 maja 2024

Oni czekają na 1 %

Przedstawiciele organizacji pożytku publicznego (OPP) z terenu  naszego powiatu spotkali się w starostwie z władzami samorządowymi powiatu i  dziennikarzami w celu przybliżenia swojej działalności i potrzeb. To kolejny etap "Akcji 1%".

Spotkanie organizacji pożytku publicznego w starostwie

Przedstawiciele organizacji pożytku publicznego (OPP) z terenu powiatu bełchatowskiego spotkali się w Starostwie Powiatowym w Bełchatowie z władzami samorządowymi powiatu i  dziennikarzami w celu przybliżenia swojej działalności i potrzeb. Zarząd Powiatu został zobowiązany uchwałą Rady Powiatu do popularyzacji idei polegającej na przekazywaniu 1% podatku na rzecz lokalnych OPP.

Mam nadzieję, że poprzez tę akcję zachęcimy inne stowarzyszenia, niebędące organizacjami pożytku publicznego, do ubiegania się o taki status. Kryteria są dość rygorystyczne, ale możliwe do osiągnięcia. – powiedział Marcin Rzepecki,  radny Rady Powiatu w Bełchatowie, który jako pierwszy zaproponował przeprowadzenie akcji „1 %”. - Zachęcam ponadto do odpisywania podatku również podmiotom ogólnopolskim, reprezentującym interesy naszych mieszkańców.

- Przekazywanie podatku na rzecz lokalnych OPP posłuży generalnie nam wszystkim – powiedział starosta Szczepan Chrzęst. - Stowarzyszenia działają bowiem na rzecz mieszkańców poprzez niesienie pomocy potrzebującym i wiele różnorodnych inicjatyw społecznych. W związku z akcją „1%” służymy zainteresowanym osobom szczegółowymi informacjami i wskazówkami. Można liczyć także na merytoryczną pomoc Pełnomocnika Starosty ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

Na terenie powiatu bełchatowskiego zarejestrowanych jest 12 organizacji pożytku publicznego. Obszary ich działań są różnorodne, ale najczęściej są to: pomoc społeczna, ochrona i promocja zdrowia, wspieranie osób niepełnosprawnych, oświata i wychowanie. Pomoc społeczna i działalność charytatywna przybierają często formę zbiórek darów i przekazywania paczek świątecznych dla najuboższych rodzin, organizacji wyjazdów dla dzieci, refundowania zakupów leków i sprzętu rehabilitacyjnego, prowadzenia świetlic środowiskowych i zajęć terapeutycznych. Jak przyznali przedstawiciele OPP, 1% podatku trafia czasem na ich konta, ale nie są to duże kwoty, średnio kilkaset złotych. Dla przykładu: bełchatowski PCK otrzymał w ubiegłym roku 756 zł. Organizacje realizują swoje przedsięwzięcia zasadniczo w oparciu o charytatywną pracę członków i ich składki, zbiorki darów rzeczowych i pieniędzy. OSP w Szczercowie spróbowała nawet sięgnąć po środki z Unii Europejskiej.

Przy okazji spotkania pojawiła się inicjatywa wypracowania sposobu na sprawniejszą wymianę informacji między organizacjami na temat zakresu udzielanej pomocy i jej beneficjentów. Pozwoliłoby to zapobiec sytuacjom korzystania ze wsparcia przez te same osoby, podczas gdy inne krępują się wyciągnąć rękę po jakąkolwiek pomoc.

Wykaz organizacji pożytku publicznego z terenu powiatu bełchatowskiego, jak też inne przydatne informacje (nr konta, obszary działalności) znajdą Państwo w zakładce „Współpraca z organizacjami” na stronie internetowej Powiatu Bełchatowskiego.

Agnieszka Zawodzińska, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu